İstanbul’da 1 Eylül Dünya Barış Günü eylemi Emek Barış ve Demokrasi Güçleri tarafından örgütlendi. 3 Eylül’de Kadıköy İskele Meydanı’nda gerçekleştirilen 1 Eylül eylemine KöZ’ün arkasında duran komünistler olarak biz de katıldık.
Eylem akışında bir Barış Annesi’nin konuşmasının ardından ortak basın metni okundu. Konuşmanın içeriğinde emek demokrasi karşıtı, şoven faşizan politikaların yürürlükte olduğundan bahsedildi. Eyleme SODAP, DP, EHP, BDSP, Kaldıraç, TÖP, UİDDER, EMEP, YSP, DGB, Partizan, Halkevleri kendi döviz ve şiarlarıyla katıldılar. BDSP “Kapitalizm Savaş Demektir, Gerçek Barış Sosyalizmde”, EHP “Halklarla Barış Patronlarla Savaş”, EMEP “Savaşa Hayır Barış Hemen Şimdi”, YSP “Barış İçin Hasta Tutsaklar Serbest Bırakılsın; Barış İçin Anadilde Eğitim”, Kaldıraç ” NATO’dan Çıkılsın Emperyalist Üsler Kapatılsın; Halkların Tescilli Katili Savaş Makinası NATO  Bölgemizden Defol” şiarlarıyla katıldılar.
Eylem öncesinde yaptığımız hazırlık kapsamında barış için tek yolun savaşmak olduğunu vurgulayan şiarlarımızı çalışma yürüttüğümüz alanlara yaptığımız ozalitlerle taşıdık. Kapitalizmi yıkmadan barışın mümkün olmadığını ve tek yolun savaşlara son verecek bir proleter devrim olduğunu anlatmak amacıyla 1 Eylül eylemine katıldık. Eylemde taşıdığımız dövizler 1 Eylül’e de, barış çağrılarına da yaklaşımımızı da anlatma amacı taşıyordu. “Sınıflar Arasında Barışa Hayır Barış İçin Tek Yol Devrim; Kürtlere Özgürlük Ortadoğu’ya Barış; Savaşlara Devrim Son Verecek” yazılı dövizlerle eyleme katıldık. Ortadoğu’ya barış gelmesi için Kürtlerin özgürleşmesi gerektiğini, savaşların da barış çığırtkanlığıyla değil ancak devrimle son bulacağını öne çıkardık.
İstanbul’dan Komünistler