1 Mayıs’ta Rojava’dan bahsedilmez, bunlar işçileri ilgilendirmez, HDP’nin kapatılmasına Newroz yanıt oldu deyip – Newroz’da KöZ pankartları dışında herhangi bir pankartta veya dövizde gündem olmaması ve nasıl savunulacağının ise konuşulmaması, sadece kitlelerin Newroz’a akın etmesinin cevap olarak görülmesi ayrı bir mesele olsa da- 1 Mayıs hazırlık sürecinde gündem etmeyenlerin aksine komünistler olarak 8 Mart’ta, Newroz’da olduğu gibi 1 Mayıs’ta da Erdoğan’a karşı birleşik mücadeleyi, Rojava’ya nasıl sahip çıkılacağını, HDP’nin nasıl savunulacağını Okmeydanı sokaklarına astığımız ozalitlerle önplana çıkardık.

Kitlelerin hassasiyetlerini vurgulayıp şiarlarını bu hassasiyetleri göz önünde bulundurarak belirlemeyi her daim kendilerine iş olarak tarif edenler 1 Mayıs’ta sadece ekonomik mücadeleleri gündem etmekteler. Oysa bu yaptıkları siyaset yapmak değil kitle kuyrukçuluğuna denk düşmektedir.

Komünistler olarak kitlelere komünist siyaset taşımak demek kitleleri bütün mücadeleleri birleştirip tek bir hedef doğrultusunda iktidara karşı mücadeleye yönlendirmek demektir. Bugünün görevi de emekçilerin ve ezilenlerin mücadelelerini Erdoğan’a karşı birleştirmektir. Bu da bağımsız siyaset yapmaktan geçer.

Bugün Türkiye’de Erdoğan’a karşı mücadeleyi Millet İttifakı’na bırakıp seçimlere havale edenlere karşın bu mücadele işçi ve emekçilerin kitlesel mücadelesi ile verilebilir diyoruz.

Elbette böyle bir siyaseti ancak komünist bir partinin yapabileceği bir iştir. Bizler bu siyaseti yapacak partiyi yaratma mücadelesine omuz verenler olarak bu siyasetin yapılabileceğini kendini devrime adamış devrimcilere göstermek gayesi ile hareket etmekteyiz. “Kitleler bunlardan anlamaz, tepki alırız” diyenlere karşın kitlelere bu siyasetin taşınabilir olduğunu göstermekteyiz.

Ozalitlerimiz şu başlıkları içeriyordu:

“Emekçilerin Kitlesel Eylemleri ile 1 Mayısta HDP’yi savunalım! Erdoğan gitmeden işçiler ve ezilenler nefes alamaz! Rojava’nın Düşmanı Emekçilerin de Düşmanıdır! Kahrolsun ezen ulus şovenizmi! Kürtlere özgürlük, Ortadoğu’ya Barış!”

Yaşasın 1 Mayıs! Bijî Yek Gûlan!

Kadıköy’den Komünistler