Köz’ün arkasında duran komünistler olarak İstanbul Maltepe’de yapılacak 1 Mayıs mitingine katılacağız. Erken seçim kararının açıklanmasıyla 2018 1 Mayıs’ına seçimlerin damgasını vuracağı anlaşılmıştır. Erdoğan gerileyerek seçime sürüklenirken, burjuva muhalefeti herkes memnun etme için siyasetsiz kalmıştır ve erken seçim kararı ittifak politikalarını suya düşürmüştür.

Seçimlerde en hazırlıklı ve erken seçim kararından en az etkilenmesi gereken ise HDP’dir. Çünkü HDP’nin üzerinde CHP’ninki gibi bir ittifak basıncı olmadığı gibi aday sorunu da yoktur. Seçimlerde engellemeler, yasaklamalar önceki seçimlerde de başına gelmiş olan HDP bu konuda da deneyimlidir. Erdoğan’ın HDP’yi ve kitlesini bombalar, saldırılarla sindirmesi olası değildir. AKP’nin Kürt düşmanı politikası ve MHP ittifakı nedeniyle kaybedeceği oyları toplayabilecek en büyük güç yine HDP’dir.

Önümüzdeki seçimler sol için önemli bir fırsat sunmaktadır. Doğru bir seçim taktiği izlendiğinde AKP’den desteğin çeken Kürtler, CHP’den hoşnut olmayan kesimler için ortak bir sol blok ve bu blokun adayı çekim merkezi olabilir. Bu bakımdan solun cumhurbaşkanlığı seçimlerine damga vurması ve mecliste ana muhalefet rolünü üstlenmesi tarihi bir fırsat olarak önümüzde durmaktadır. Bunun için sola önerimiz HDP’yi de kapsayan bir sol blok oluşturulması ve meclis seçimlerine bu blokun adaylarıyla girilmesidir. Oluşturulacak sol blokun adayının ise 7 Haziran’da Erdoğan’ı mağlup etmiş, başarısı sınanmış bir aday olan Selahattin Demirtaş olmasını öneriyoruz.

Bu önerilerimiz Erdoğan’ı seçimler yoluyla tahtından indirmek için veyahut meclisten emekçiler lehine düzenlemeler yapmak üzere Amerikancı muhalefetin benimsediği parlamentarist bir anlayışın sonucu değil; rejim krizini derinleştirmek, devlet aygıtını işlemez hale getirmek ve Sarayı ve AKP’yi süpürecek bir kitlesel seferberliğin önünü açmak içindir.

2018 1 Mayıs’ı İstanbul’da doğrudan doğruya CHP’nin ve çoğu onun peşinde sürüklenen sendikaların ev sahipliğinde olacaktır. 1 Mayıs’a CHP’nin damgasını vurması ise zayıf bir ihtimaldir. Ancak CHP kuyrukçusu sol akımlar eliyle damgasını vurması mümkün olacaktır. Köz’ün arkasında duran komünistler ise sola 1 Mayıs’ın esas sahibinin CHP ve peşindeki sendikalar olmadığını göstermek üzere birleşik bir müdahale yapmayı önermek üzere katılmaktadır. Kitle seferberliğinin önünü açacak bir seçim çalışmasının zeminini oluşturma bilinciyle AKP’ye karşı sert bir muhalefet izleyecek, CHP kuyruğuna takılmayacak bir ortak sol blok oluşturmayı önerecektir. Bu amaçla taşıyacağımız pankartlardan biri “Ana muhalefet Rolünü Üstlenmek İçin HDP’yle Sınırlı Olmayan Sol Blok Cumhurbaşkanı Adayı Demirtaş” olacaktır.

Ortadoğu’da dört burjuva devleti tarafından işgal edilmiş olan Kürdistan’ın ve Suriye’deki işgalin ancak bir devrimle son bulacağını ve devrimin yaşadığımız topraklarda uzak ve gelecek zamanla ilgili değil güncel bir durum olduğunu söylemek üzere “Ortadoğu’da İşgallere Devrim Son Verecek” pankartını taşıyacağız.

İşçilerin ve ezilen ulusların birlik mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ta Erdoğan’a karşı ortak, kitlesel ve eylemli bir seçim kampanyasının başlatılması ve hükümete karşı görkemli bir protesto eylemi olarak gerçekleşmesi için “Yaşasın 1 Mayıs, Bıji Yek Gulan” pankartımızla 1 Mayıs alanında olacağız.

Haydi 1 Mayıs’a

İstanbul’dan Komünistler