1 Mayıs’ın arifesinde ESP ile birlikte 1 Mayıs eylemi örgütledik. Bu eylemi örgütlemek için diğer siyasi kurumlara da çağrı yapmamıza rağmen örgütlenmesine katamadık.  Mahalle semt pazarının girişinde gerçekleştirdiğimiz 1 Mayıs eylemine, HDP ve EMEP’ten de arkadaşlar katıldılar.

“Yaşasın 1 Mayıs Bijî 1 Gulan” yazan pankartımızı pazarın girişine açarak eylemimizi başlattık. Eylem devrim mücadelesinde yitirdiklerimiz adına yapılan saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşunun ardından hazırladığımız aşağıdaki basın metni okundu.

1 Mayıs mahallesi emekçi halkı,

Yüz yılı aşkındır ezilenlerin, emekçilerin birlik mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıslar dünyanın dört bir yanında ağır bedeller ödenerek bugünlere getirilmiştir. Bedelleri ödeyen emekçiler, bu bedelleri ödetense burjuvazi ve onun zorba devletleridir. Tarih işte bu iki sınıf arasındaki savaş olarak belirmektedir. Burjuvazinin kendi sermayesini artırmak için kurduğu bu sömürü düzenine karşı bir başkaldırıdır 1 Mayıslar. Burjuvazinin bu sömürü çarkları döndüğü müddetçe ezilenlerin başkaldırıları da asla tükenmeyecektir. Ve bu savaş en nihayetinde ezilenlerin, emekçilerin zaferi olan devrimle sonuçlanacaktır.

Bugünde aynı kavga devam etmektedir. 18 yıldır iktidarda olan bu hükümet, kendisinde önceki burjuva hükümetlere rahmet okutacak şekilde, ezilenlere, emekçilere baskıdan, zulümden ve sömürüden başka bir şey sunmamıştır.

İnşaat şantiyelerinde, madenlerde, fabrikalarda en çok iş cinayetleri bu hükümet döneminde yaşanmıştır ve yaşanmaya da devam etmektedir. Tüm bu iş cinayetlerini durdurmak için Yaşasın 1 Mayıs, Bijî 1 Gulan diyoruz.

İşçilerin grevleri yasaklanmakta, toplu iş sözleşme hakları ellerinden alınmaktadır. İşçilerin grev hakları için Yaşasın 1 Mayıs Bijî 1 Gulan diyoruz.

Kadın cinayetlerinin ve kadınlara yönelik taciz ve tecavüzün en üst düzeye çıktığı, bu iktidar döneminde, kadınlara yönelik bu saldırıları durdurmak için Yaşasın 1 Mayıs, Bijî 1 Gulan diyoruz.

Kürtlerin esaret altında tutulduğu, anadillerinin dahi yasaklı olduğu, belediyelerine kayyımların atandığı bu dönemde, kürtlerin özgürlüğü için Yaşasın 1 Mayıs, Bijî 1 Gulan diyoruz.

Alevilerin, Ermenilerin, süryanilerin, kürtlerin yok sayıldığı bu topraklarda, tüm inançlara ve halklara özgürlüğü getirmek için, Yaşasın 1 Mayıs, Bijî 1 Gulan diyoruz.

Her türlü zulüm ve baskının en fazlasına göğüs geren devrimcilerin zindanlara tıkıldığı bu dönemde, tüm siyasi tutsaklara özgürlüğü getirmek için, Yaşasın 1 Mayıs, Bijî 1 Gulan diyoruz.

Bütün bu saldırıların yanı sıra, bu iktidar tüm dünyayı saran korona salgınını bahane ederek emekçilerin hak alma mücadelelerinin önünü kesmek için uğraşmaktadır. Emekçileri en sağlıksız koşullarda çalışmaya mahkum edip, salgını bahane ederek sokağa çıkma yasaklarıyla, eylem etkinlik yasaklarıyla bizlerin mücadelesini bitirmeye çalışmaktadır. Bizler bu salgına karşı evde kalamayan işçiler emekçileriz. Madem çalışmak için fabrikalarda, tersanelerde, marketlerde, atölyelerde, hastanelerde oluyoruz, o halde mücadele içinde alanlarda olmaya devam edeceğiz. Biz biliyoruz ki, bu salgından da bu sömürü ve baskılardan da bizi kimse kurtaramayacaktır. Bizleri kurtaracak olan tarih boyunca olduğu gibi yine kendi mücadelemiz olacaktır. Ne meydanlarımızı ne mahallerimizi, nede sokaklarımızı bu zorbalara terk etmeyeceğiz.

Günlerin bugün getirdiği baskı zulüm ve kandır, ancak bu böyle gitmez, sömürü devam etmez diyenleriz. Yepyeni bir güneş bu topraklarda bizlerin ellerinde doğacaktır.

Tüm ezilenlerin ve emekçilerin 1 Mayısını, devrim mücadelemizin coşkusuyla kutluyoruz.

1 Mayıs Mahallesi Devrimcileri”

Okunan basın metninin ardından “Yaşasın 1 Mayıs Bijî 1 Gulan! Kurtuluş yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiç Birimiz! Zindanlar Yıkılsın Tutsaklara Özgürlük! Yaşasın Halkların Kardeşliği, Bijî Bıratiya Gelan! Yaşasın Devrimci Dayanışma!” sloganları atılarak eylemi sonlandırdık.

Mahalle pazarına gelen mahallelinin de katıldığı eylemimizin ardından pazarın içerisinde mahalle emekçilerinin 1 Mayıslarını kutlayarak 1 Mayıs marşımızı okuyup sloganlarımızı attık. Emekçilerin alkışlarıyla destek verdiği eylemi kendi irademizle bitirdik.

Yaşasın 1 Mayıs Bijî 1 Gulan!

Yaşasın Devrimci Dayanışma!

1 Mayıs Mahallesi’nden Komünistler