1 Mayıs Mahallesi’nde bağımsız aday çalışmaları kapsamında bir dizi ev ziyareti gerçekleştirdik. İlk ziyaretimiz CHP’li Ataşehir Belediyesi’nde işten çıkarılan bir emekçi ve ailesineydi. Arkadaşımız işten atılma deneyiminden hareketle CHP’nin emek ve emekçinin yanında olmadığını, emekçilere yönelik tavrının AKP’den daha kötü olduğunu anlattı. Ancak bunlara rağmen cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan’ı yenmek amacıyla CHP adayı etrafında birleşmeyi desteklediğini, kendisinin de DEM Parti’yi destekleyen bir emekçi olarak bu tutumu savunduğunu anlattı. Sohbetimizde burjuva partilerinin birini diğerinden daha emekçi dostu ya da düşmanı diye ayıramayacağımızı ancak bu partilerin tabanları arasındaki sınıfsal farklar olduğunu aktardık. Emekçi düşmanı olduğu açık olan bir partinin adayları ile Erdoğan’ın karşısında durmanın mümkün olmadığı hakkında konuştuk. Yaklaşan yerel seçimlerde de bağımsız bir adayla emekçilerin tarafında yer almak gerektiğini anlattık.

DEM parti çevresinden olan bir emekçi ailesine ziyaretimizde ise İstanbul’da Emekçinin Tarafındayız kampanyasından bahsettik, bu kampanyanın bağımsız adayı Tunahan Dursun’u desteklediğimizi anlattık. Arkadaşlarımız böyle bir adayın kazanma ihtimali olmayan büyükşehir için yarışmasındansa ilçelerde hatta muhtarlıkta aday olup kazanabileceğini, böylece emekçi mahallelerinde daha büyük bir fark yaratabileceğini söylediler. Biz ise düzen partilerinden bağımsız, emekçilerin yanında olan tüm adayların desteklenmesi gerektiğini, ancak İstanbul’da aday çıkarmanın tam da “kazanacak aday” dayatmasıyla siyasetsizliğe ve sandıklara mahkum eden anlayışın karşısında durmak için anlamlı olduğunu aktardık. En çok emekçi mahallelerini etkileyecek bir deprem felaketi beklenirken hem AKP’nin hem de CHP’nin büyükşehir adaylarının müteahhit, inşaatçı olmasının emekçilere apaçık bir mesaj verdiğini anlattık.

Başak Demirtaş’ın İstanbul’da aday olabileceğini açıklamasının ardından ziyaret ettiğimiz bir ailede ise farklı görüşler hakimdi. Bir taraf Erdoğan’ı yenmek için İmamoğlu’nda birleşilmesi gerektiğini savunurken diğer taraf DEM’in kesinlikle bağımsız bir hatta yer alması ve kendi adayını çıkarması gerektiğini savunuyordu. Bizim Tunahan Dursun çalışmasını ve niyetini anlatmamızla beraber DEM parti aday çıkarmadığı koşulda desteğini de oyunu da vereceğini ifade etti. Biz de emekçilerin tarafında olanların rekabetçi bir şekilde kendi adaylarını öne çıkarmasındansa en geniş eylem birliğini kurmasını önemsediğimizi, DEM aday çıkardığı koşulda da bu anlayışımıza uygun hareket etmek gerektiğini ifade ettik.

Anadolu Yakası’ndan Komünistler