14 Mart Perşembe günü DEM Parti’nin çağrısıyla ilçe binası önünde İBB eş başkan adayları Meral Danış Beştaş, Murat Çepni ve DEM milletvekili Çiçek Otlu’nun da katılımıyla halk buluşması gerçekleşti.

Öncesinde mahalle pazarında ESP, SGDF ve DEM Parti ile birlikte seçim ve Newroz çağrısı bildirilerini dağıttık. Akşamında DEM Parti ilçe binası önünde bir araya gelindi, belediye başkan adaylarının da katılımıyla bir halk buluşması gerçekleşti. Açılış konuşmasından sonra söz İBB başkan adaylarına verildi.

İlk sözü Meral Danış Beştaş aldı. Konuşmasını Kürtçe yapan Beştaş, genel olarak bu seçimde birilerine kazandırma, birilerine kaybettirme gibi bir politikalarının olmadığını, bu seçime İstanbul’u halkla birlikte yönetmek için girdiklerini vurguladı. Bu seçimlerde kendimize oy vereceğiz şiarını yükselterek konuşmasını sonlandırdı.

Ardından sözü Murat Çepni aldı. Çepni sözlerine 12- 15 Mart ayaklanmasında, Halepçe’de katledilenleri anarak başladı ve konuşmasına devam etti; “Bugün DEM Parti ne yapıyor diye soranlara işte biz böyle bir tarihin evlatlarıyız diye yanıt veriyoruz. Bu tarihin evlatları olarak sorumluluklarımız var. Bu katliam siyasetiyle hesaplaşmayan hiçbir politika, demokrasi ve özgürlüğü getiremez. Bu konuda lafı hiç eğip bükmeden çok net söylemeliyiz. Biz bu siyasetin karşısında halklarımızın mücadele birliğiyiz. Bu katliam siyasetiyle aralarına mesafe koymayanlarla, hiçbir şart ve koşulda yan yana gelmeyiz. Şimdi seçim arifesindeyiz. Bu seçim sadece sandıklarda başlayıp bitmeyecek. Bugün ne yapıyorsak 31 Mart sonrasında da yapmaya devam edeceğiz. Bugün bizi iki seçeneğe mahkûm bırakmaya çalışıyorlar. Biz alternatifsiz değiliz. DEM parti bu coğrafyada bütün kadim sorunların çözüm merkezidir. Kürt halkını yok sayan, Kürt halkının dilini yok sayan, ona zulmü reva gören bir siyasete karşı biz buradayız, işçi sınıfına karşı sömürü politikalarına ısrar edenlere karşı buradayız diyeceğiz.” Bu seçimlerin sadece seçim olmadığını bu seçimlerin bir mücadele çağrısı olduğunu vurgulayarak sözlerini bitirdi.

Konuşmaların ardından adayların da içerisinde yer aldığı halaylar eşliğinde ateş yakılarak Newroz kutlaması yapıldı.

Köz’ün arkasında duran komünistler olarak bizler de Newroz özel sayımızın alanda dağıtımını gerçekleştirdik ve gazetemizi sattık. Seçim süreci boyunca DEM Parti adaylarına desteğimizi işaret eden “Burjuva Partilere Oy Yok, Oylar Meral Danış Beştaş’a, Murat Çepni’ye” şiarlı pankartımızı astık.

Anadolu Yakası’ndan Komünistler