Gezi Ayaklanması’nda 1 Mayıs Mahallesi’nde hayatını kaybeden Mehmet Ayvalıtaş için SODAP’ın çağrısı üzerine Mehmet’in yaşamını yitirdiği yerde, Mustafa Kemal Köprüsü’nde anma gerçekleştirildi.

Anma Gezi Ayaklanması’nda yitirilenler için saygı duruşu ile başladı. Gezi şehitlerine ithafen şiir okunmasının ardından anma, SODAP adına söz alan arkadaşın konuşmasıyla devam etti. Söz alan arkadaş; “Gezi yaşanılacak bir ülkeyi birlikte kurmanın şifresidir. Gezi direnişi umuttur, Gezi direniştir. Gezi’ de kaybettiklerimizi yaşanılacak bir ülkenin kurulması yolunda, mücadelemizde yaşatacağız” vurgularını öne çıkardı. Bayrak ve döviz ile katılan SODAP dövizlerinde “Yılgınlık Yok Direniş Var, Faşizme Teslim Olmayacağız, Gezi Yaşanacak Bir Ülkeyi Kurmanın Şifresidir.” yer aldı.

Köz’ün arkasında duran komünistler olarak anmanın yapılacağını öğrendiğimizde bu anmaya katılmak üzere bir bir çağrı gerçekleştirdik. Bayrak ve dövizlerimiz ile anma da yerimizi aldık.

Katılımcılara söz verilen anmada Köz adına söz alan yoldaş şunları ifade etti: “Gezi Ayaklanması’nın onuncu yılındayız, on yıldır bu ayaklanma devlete ve hükümete korku salmaya devam ediyor. Gezi Ayaklanması sadece bir parkı korumak için değil hükümeti devirmek için milyonların sokakları meydanları kuşattığı bir ayaklanmaydı. Bu ayaklanmayı dört bir yana yaymaya çalışan devrimciler bulundukları alanlardan ses verdiler. 1 Mayıs Mahallesi de bunlardan birisiydi. Mehmet Ayvalıtaş Gezi için sokaklara çıkan kitlelerin önünde yürüyenlerdendi. Bunun da bedelini nice devrimci gibi ödedi. Bugün bizlere düşen görev Gezi Ayaklanması’nın bize bıraktığı mirası omuzlamak ve hükümete karşı kitlesel mücadeleyi yükseltmektir. İşte o zaman Mehmet Ayvalıtaş ve yitirdiğimiz diğer arkadaşlarımızın hesabını sormanın yolunu açabilmiş olacağız. Köz’ün arkasında duran komünistler olarak Gezi Ayaklanması’nın yolunun takipçileri olarak bu mücadeleden bir adım dahi geri adım atmayacağımızın sözünü bir kezde buradan veriyoruz.”

Anmada “Mehmet Ayvalıtaş Onurumuzdur; Yaşasın Gezi Direnişimiz; Mehmet Ayvalıtaş Kavgamızda Yaşıyor; Yaşasın Devrimci Dayanışma” sloganları atıldı.

Eylemde taşıdığımız dövizlerde; “Gezi’de ‘Tadında Biterelim’ 6-7 Ekim’de ‘Ateşi Söndürelim’ Diyenler, Seçimlerde Düzen İttifaklarına Oy Verenler Devrimci Mücadeleden Bahsedemez!; HDP’ye ESP’ye Partizan’a Yönelik Saldırılara Karşı Eylemli Mücadeleye!; Deniz, İbo, Çayan Savaşa Devam; Nurhak’tan Vartinik’e Devrimci Kopuşun Mirasçısıyız” şiarlarını öne çıkardık.

Gezi’nin onuncu yılında buradan çıkan dersler ışığında mücadele etme kararlılığını sürdürüyoruz. Bu mücadele tarihe karışmış değildir, aksine her güncel siyasal gelişme ile tekrar hatırlanması gerekir. Geçen on yıl içerisinde gittikçe kan kaybeden bir hükümet olduğu da su götürmez gerçeklerimiz arasındadır. O gün Gezi’yi tadında bitirelim çağrısı yükseltenlerin, bugün de Millet İttifakı’nın kuyruğunda olduğunu biliyoruz. Gezi’nin kararlığı Millet İttifakı’nın peşinden giderek değil, ancak ve ancak bu hükümet devirecek bağımsız bir siyasi hatla sürdürülebilir.

KöZ’ün arkasında duran komünistler olarak bu şiarları yükseltemeye devam edeceğiz.

Anadolu Yakasından Komünistler