Komünistler olarak 1 Mayıs’a giderken ezilenlerin hangi şiarlarla 1 Mayıs’a katılmaları gerektiğini anlatan ozalitleri Kadıköy sokaklarına astık.

8 Mart’ta kadınların sorunları konuşulur diyerek komünist siyasetten uzak eylem örgütleyenlere karşın, “Kadınların kurtuluşu bu düzende mümkün değildir; kadınların en büyük düşmanı Erdoğan’dır. Kadınların bu gün yapması gereken devrim için mücadele etmektir” dedik. Newroz’da ise “Rojava’nın düşmanı ezilenlerin düşmanıdır” diyerek Rojava’ya enternasyonalist desteğin yolunun Erdoğan’a karşı burada verilecek kitlesel mücadele olduğunu söyledik.

1 Mayıs’ta ise işçilerin enternasyonalizm mücadelesi diyerek yalnızca sendikal ve emek mücadelesini önüne koyanlara inat enternasyonalizm kendi devletinin şovenist politikalarına karşı çıkmaktır diyoruz. Ortadoğu’nun gerici bekçisi T.C devletine karşı, tüm ezilenlerin ortak düşmanına karşı, işçilerin, kadınların ve Kürtlerin ortak mücadele etmesi gerektiğini savunuyoruz.

Bu fikirlerimizi anlatmak üzere hazırladığımız ozalitlerimizi Kadıköy sokaklarına astık. Ozalitlerimizin içeriği şöyleydi:

Emekçilerin Kitlesel eylemleriyle 1 Mayısta HDP’yi savunalım.

2021 1 Mayısına giderken kayyımların, saldırıların ardı arkası kesilmezken şimdi de HDP’ye yönelik saldırılar yeniden gündemde. Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun gözaltına alınması ile başlayan bu saldırıların devamında HDP kapatma davası gündeme geldi. Saldırılara karşı HDP ancak bağımsız siyasetle savunulabilir.  HDP’ye yapılan saldırıları püskürtmenin tek yolu işçilerin ve ezilenlerin birleşik mücadelesini örmekten geçiyor.

HDP’yi Kapattırma, Vekillerine, Belediyelerine Sahip çık!

Erdoğan Gitmeden işçiler ezilenler nefes alamaz!

1 Mayıs’ta HDP’yi savunalım. Erdoğan’dan ancak Amerika’nın desteklediği burjuva partilerle kurtulabileceğimiz yalanına aldanmayalım. Erdoğan’a karşı mücadeleyi hemen şimdi yükseltmek yerine seçimleri beklemeyi dayatarak işçilere, Kürtlere, kadınlara siyasetsizlik, eylemsizlik telkin edenlerle yollarımızı ayıralım. Cumhur İttifakı’na karşı kitlesel ve eylemli mücadeleyi büyütelim.

Rojava’nın düşmanı emekçilerin de düşmanıdır.

Kürtlere özgürlük Ortadoğu’ya barış!

1 Mayıs’ta “Rojava’ya Destek İçin Erdoğan’a Karşı Mücadeleyi Büyüt!” şiarı, esasen şovenizme ve sosyal-şovenizme karşı mücadele gereğini ve iradesini ortaya koymanın bir yoludur. 1 Mayıs’a enternasyonalist içeriği ancak bu yoldan kazandırılabilir. Aynı zamanda 1 Mayıs 2021’de Cumhur İttifakı gericiliğine karşı Millet İttifakı’na yol vermeden mücadele etmenin gereği budur. Şovenizme karşı mücadele ederken sosyal şovenlerin maskesini düşürmenin yolu da buradan geçer. Öte yandan 1 Mayıs’ta emekçilere “başkasını ezen özgür olamaz” gerçeğini göstermenin en isabetli yolu da budur. Tam da bu nedenle, ve “başkasını ezenin özgür olamayacağının bilincinde olarak, şovenizmin zehirli diliyle emekçilerle ezilenleri birbirinden koparıp birbirine kırdırmak isteyenlere inat 2021 1 Mayısı’na “Rojava ile Dayanışma için Cumhur İttifakı’na Karşı Mücadele” şiarıyla gitmek ödevdir.

Yaşasın 1 Mayıs! Bijî Yek Gûlan!

Kadıköy’den Komünistler