1 Mayıs’ta salgın bahanesiyle geçtiğimiz yıl solun gönüllü yasakları ile bu yıl ise devletin yasak ve engellemeleri ile kitlesel bir miting gerçekleşmedi. Bu yıl 1 Mayıs’ta bir mitingin yerini tutmayacak olsa da öne çıkarmak gereken siyasi içeriği bulunduğumuz her alana hem 1 Mayıs öncesinde hem de 1 Mayıs günü taşımayı önümüze koyduk. 1 Mayıs’ta bu çerçevede 1 Mayıs Mahallesi’nde bir eylem gerçekleştirdik.

1 Mayıs Mahallesi’nde “Rojava’nın Düşmanları Ezilenlerin Düşmanları’dır” pankartı arkasında buluştuğumuz alanda alkışlar ve “Yaşasın 1 Mayıs Bijî Yek Gûlan” sloganıyla eylemimizi başlattık. Eylem boyunca “Kürtlere Özgürlük Kurdara Azadî; Seçimle Değil, Devrimle Gidecek, Erdoğan Gidecek Başka Yolu Yok; Yaşasın Komünistlerin Birliği” sloganlarını attık. Aynı zamanda “HDP’yi Kapattırmayacağız” şiarlı dövizlerimizi taşıdık.

Eylem alanında yaptığımız açıklamada şunları ifade ettik:

“1 Mayıs işçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günüdür. Bu gün yanıtlanması gereken asıl soru, bu topraklarda işçi sınıfının kime karşı mücadelede birleşeceği sorusudur.

Bu toprakların ezilenlerinin en baş düşmanı Erdoğan’dır. O hâlde, 1 Mayıs’ın, tüm ezilenlerin Erdoğan’a ve Cumhur İttifakı’na karşı mücadelelerini birleştirdiği bir gün olması gerekir. Çünkü, işçilerin, Kürtlerin, kadınların, LGBTİ+’ ların karşısında Cumhur İttifakı vardır. Cumhur İttifakı ve Erdoğan var olduğu müddetçe ezilenler nefes alamaz.

Erdoğan Gidecek Başka Yolu Yok!

Bu iktidar, bir yıldır korona salgınını bahane ederek ezilenlerin mücadelesini ortadan kaldırmaya çalışmaktadır. Emekçileri koranın pençesine mahkum etmektedir.

Bugünde korona salgınını bahane ederek, 1 Mayısları yasaklayıp ezilenlerin alanlarda mücadelelerini büyütmesine engel olmaya çalışmaktadır.

Her ne kadar ezilenlere yönelik saldırıları boyutlandırarak artırsa da, bu Cumhur İttifakı’nın güçlendiği değil, aksine daha da zayıfladığı anlamına gelmektedir. Her türlü eylemden ölesiye korkan bir Cumhur İttifakı var karşımızda. Korkmakta da haklılar, korktuklarını başlarına getirmek de, tüm ezilenlerin bu iktidara karşı eylemli seferberliğinden geçmektedir.

Bugünün Cumhur İttifakı bundan önce olduğu gibi, HDP başta olmak üzere demokrasi mücadelesi yürüten tüm güçlere saldırmaktadır. HDP’ye yönelik kapatma davası da bu saldırılardan birisidir. Bu saldırılara karşı HDP’ye sahip çıkmak gerekir. HDP’yi kapattırmamak için 2023 seçimlerini beklemek değil, ezilenlerin eylemli seferberliğini yükseltmek gerekir. 2023 seçimlerini beklemek, Cumhur İttifakı’nı geriletmek şöyle dursun, ezilenlerin baş düşmanı olan bu ittifakı da, bunun yedek lastiği olan Millet İttifakı’nı da güçlendirmekten öteye gitmeyecektir. Bu yüzden, bu 1 Mayısın “HDP’yi kapattırmayacağız” şiarıyla örgütlenmesi gerekirdi ve buradan alınan güçle meydanlarda bu saldırılara karşı mücadelenin yükseltilmesi gerekirdi.

Seçimle Değil Devrimle Gidecek!

Başta Cumhur İttifakı olmak üzere, egemenlerin uşakları olan Millet İttifakı da, ezilenlere olan düşmanlıklarını her fırsatta ortaya koymaktadır. Rojava’ya karşı Cumhur İttifakı’nın da, Millet İttifakı’nın da durduğu yer bellidir. Her iki gerici ittifak da Rojava’nın düşmanıdır. Rojava’nın düşmanlarına karşı bu 1 Mayısı mücadele arenasına dönüştürmek gerekirdi. İşçi sınıfının uluslararası dayanışma günü olması, ancak o zaman anlam kazanabilirdi. Bu topraklardaki emekçilerin en küçük demokratik haklarını dahi alabilmesi için, Rojava’ya sahip çıkılması ve Rojava’nın düşmanlarına karşı mücadelenin yükseltilmesi gerekir.

Kürtlerin boynuna vurulan zincire ses çıkarmadan, kadınların, işçilerin, LGBTİ + ların hakları savunulamaz. Ortadoğu gericiliğinin kalesi olan bu devletin işgaline karşı durmadan, emekçilerin demokratik haklarının mücadelesi yürütülemez. Bu yüzden, 1 Mayıs’ın ezen ulus şovenizmine de karşı bir mücadele günü olması gerekirdi.

Bizler KöZ’ün arkasında duran komünistler olarak, 8 Martlardan Newrozlara, Newrozlardan 1 Mayıslara bu bilinçle hareket ettik. Cumhur İttifakı’na karşı mücadelede Millet İttifakı’na yedeklenmeden Kürtlerin ve tüm ezilenlerin mücadelesini yükseltmeye çalıştık. Bu 1 Mayıs’ta da “HDP’yi Kapattırmayacağız; Rojava’nın Düşmanları Ezilenlerin De Düşmanır; Kahrolsun Ezen Ulus Şovenizmi; İşgale Son Kürtlere Özgürlük”şiarlarını yükselttik.

Kürtlere Özgürlük Kûrdara Azadî!

Yaşasın 1 Mayıs Bijî Yek Gûlan!

Yaşasın Komünistlerin Birliği!”

 

Pankartımızı alana asarak eylemimizi tamamladık.

İstanbul’dan Komünistler