Taksim Dayanışması, Gezi Ayaklanması’nın 11. Yılında “Karanlık Gider Gezi Kalır” diyerek bir basın açıklaması çağrısı yaptı. 31 Mayıs akşamı Taksim’deki TMMOB binası önünde yapılacak basın açıklaması öncesinde İstiklal Caddesi polis tarafından boşaltıldı, Taksim’e giriş çıkışlar kısıtlandı.

Basın açıklamasına “Siyasi Tutsaklara Özgürlük AKP-CHP Pazarlığıyla Değil Savaşan İşçilerle Gelecek!” şiarlı dövizlerimiz ve flamalarımız ile katıldık.

Eylemde Osman Kavala’ya, Can Atalay’a ve tüm Gezi tutsaklarına özgürlük istendi; Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş ve Gezi’de yitirdiklerimiz anıldı. Gezi’nin barışçıl karakteri üzerinde duruldu. 2024 1 Mayısı’nda Saraçhane’de polis barikatlarını zorladıkları için tutuklananlar da sahiplenildi. Her fırsatta yeni anayasa ihtiyacından söz eden AKP’nin, birçok maddesini değiştirdiği mevcut anayasayı da uygulamadığı belirtildi.

Basın açıklamasının ardından eylem sona erdi, İstiklal’e yürünmedi.

11 yıl önce Türkiye’yi saran Gezi Ayaklanması, cumhuriyet tarihinin en büyük hükümet karşıtı ayaklanmasıydı. Hükümetten kurtulmanın yolu o günden bugüne değişmedi, değişmeyecek. Gezi’ye bakınca hükümet karşıtı bir ayaklanma görenler ile barışçıl bir direniş görenler arasındaki bu fark, bugün hükümetten kurtulmanın yolunun ne olduğu konusunda da kendisini belli etmektedir. Gezi’yi hükümetle uzlaşmanın bir aracına çevirmek isteyenlerin Osman Kavala ile Ethem Sarısülük’ü Gezici paydasında birleştirme arzusu da takip ettikleri yolun gereğidir.

Siyasi Tutsaklara Özgürlük de Demokrasi de AKP-CHP Pazarlığıyla Değil Savaşan İşçilerle Gelecek!

Zayıf ve Çaresiz Hükümeti Emekçilerin Seferberliğiyle Süpürelim!

Beşiktaş’tan Komünistler