Her yıl olduğu gibi bu yıl da 1995 Gazi ve 1 Mayıs Mahallesi ayaklanmalarının yıl dönümünde anmalar gerçekleşti. 12 Mart Gazi anmasının ardından 15 Mart’ta da mahallemizde anma gerçekleştirildi.

Bu yılki 15 Mart anması için siyasetler olarak bir araya gelindi, PSAKD adıyla bu anmayı gerçekleştirme kararı alındı. Daha önceki yıllarda siyasetler olarak örgütlenen, devrimcilerin de adının anılması için 15 Mart Platformu adıyla örgütlenmesini önerdik lakin kabul edilmedi. Pir Sultan’ın Alevileri ve devrimcileri de birleştiren bir kurum olduğu sonucuna varılmış oldu.

Anma programımız şu şekildeydi: 15 Mart Pazar günü Cem evinden kalkacak bir araçla 15 Mart’ta yitirdiklerimizin mezarları ziyaret edilecek akabinde anma yemeği verilecek son olarak cem evinden başlayan anma yürüyüşü gerçekleştirilecek. Ortak pankart ve flamalarla yapılacak olan yürüyüşün güzergâhı ve sloganları belirlendi. Duyurular için el ilanı ve iç mekân afişi çıkarılarak mahallede ortak çalışması yapıldı. Böylesi bir 15 Mart anması örgütlenmesinin dışında KöZ olarak ayrı bir bildiri kaleme alarak 1 Mayıs Mahallesi’nde 600 civarında bildiri dağıtarak mahalle emekçilerini 15 Mart anmalarına davet ettik.

Anma programımız planlanan şekilde gerçekleştirildi. Yapılan yürüyüşte Gazi anmasında kullanılan 12-15 Mart’ta yitirdiklerimizin resimleri olan pankart taşındı. Yaklaşık 150 kişinin katıldığı yürüyüş nitekim polis ablukasında gerçekleştirildi. Cem evinden başlayan yürüyüş ana cadde üzerinden yürünerek 15 Mart’ta yitirdiklerimizin devlet tarafından vurulduğu 30 Ağustos İlköğretim Okulu’nun önünde sonlandırıldı. Yürüyüş boyunca “Katiller Halka Hesap Verecek, 12-15 Mart’ı Unutma Unutturma, Halepçe’yi Unutma Unutturma” sloganları atıldı.

Bu yılki 15 Mart örgütlenmesini KöZ olarak bizimle birlikte ESP, SMF, Partizan, HDP, Ataşehir PSAKD ve şehit aileleri örgütledi. Toplantılara katılım ve çalışmalar da zayıf geçti. Her ne kadar zayıf bir örgütleme olduysa da anmanın gerçekleştirilmesi başlı başına bir önem arz etmektedir. Gazi ve 1 Mayıs Mahallesi ayaklanmalarının yolunda yürümek ve böylesi ayaklanmaları devrimle taçlandırabilecek komünist partiyi yaratma mücadelesini verenler olarak bu tarz etkinlik ve anmalardan geri durmayıp, bu eylemleri örgütleme konusunda azami sorumluluklar almaya devam edeceğiz.

Gazi’nin Yolu Ayaklanma yoludur, Ayaklanma Yolu Devrim Yoludur!
1 Mayıs Mahallesi’nden Komünistler