Gençlik örgütlerinde bu yıl Suruç çalışmaları kapsamında 12 Mart günü gerçekleştirilen operasyonda tutuklanan SGDF’li tutsakların duruşmasının olacağı 12 Temmuz Çarşamba günü Çağlayan Adliyesi önü, saat 10.00’da “33’lerin Yoldaşlarına Özgürlük!” şiarıyla bir basın açıklaması gerçekleştirmeyi planlamıştık.

Köz’ün arkasında duran komünistler olarak bizler de basın açıklamasına katılmak için “Suruç’a Adalet Devrimle Gelecek!”, “ESP’li, SGDF’li, HDP’li Tüm Siyasi Tutsaklara Özgürlük!”, “ESP’ye Yönelik Saldırılara Karşı Eylemli Mücadeleye!” dövizlerimizle alana gittik. Yoğun polis ablukası ve kaymakamlığın bir gün boyunca İstanbul’da eylem ve protestoları yasaklama kararının olmasından ötürü saat 10.00’da gerçekleştirilecek olan basın açıklaması, gençlik örgütlerinin kararı doğrultusunda SGDF’li arkadaşlarımızın duruşmasına kalabalık bir şekilde katılmak ve duruşma bitiminde ise karara yönelik bir basın açıklaması gerçekleştirmek üzere yapılmadı. Polis çeşitli bahanelerle bizi ablukaya alarak tek tek veya ikişerli üçerli şekilde adliyeye geçmemize izin verirken, adliye ve duruşmanın görüleceği koridorda çevik kuvvet konuşlandırıldı, gırla sivil polis bizleri metrobüse gidene kadar takip etti.

SGDF, DGD, Gençlik Komünleri, Öğrenci Faaliyeti, Üniversiteli Feminist Kolektif, Kaldıraç Üniversite, HDP Gençlik Meclisi gibi katılımcı birçok kurum ile birlikte davanın ilk duruşmasının gerçekleşeceği İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesine geçtik. Yapılan savunmaların ardından mahkeme heyeti SGDF Eşbaşkanları Yaren Tuncer ve Okan Danacı dışındaki 7 arkadaşımızın tahliyesine karar verdi. Duruşmanın bitmesinin ardından katılan topluluğun daha azalmasından da ötürü basın açıklaması yapılmamaya karar verildi. Duruşmanın görüldüğü koridorda SGDF’li arkadaş Suruç’un yıldönümüne giderken SGDF Eşbaşkanlarının tutukluluğunun devamına karar verildiğini, 8 yıldır Suruç için sokakta mücadeleye devam edeceğimizi söyledi. Ardından “Suruç İçin Adalet, Herkes İçin Adalet” sloganını alkışlarla birlikte atarak adliyeden ayrıldık.

Beşiktaş’tan Komünistler