Katledilişinin 13. yıl dönümünde Hrant’ın Arkadaşları İnisiyatifi tarafından Agos gazetesi önünde anma tertiplendi. “13. Yılında Utanmak İçin Geç Değil” çağrısıyla örgütlenen anmaya tüm sol akımlardan katılanlar oldu. Hrant Dink’in katillerinden hala hesap sorulmadığının, sadece tetiği çekenden değil çektirenden hesap sormak gerektiği ve sorumluların derhal yargılanması gerektiğinin ifade edildiği anmada sık sık, “Hepimiz Hrant’ız Hepimiz Ermeniyiz; Faşizme karşı omuz omuza; Hrant için adalet için” sloganları kitle tarafından atıldı.

Köz’ün arkasında duran komünistler olarak bu anma etkinliğine hazırladığımız dövizler ve pankartımızla katıldık. Dövizlerimizde; “Hesap Sormak İçin Tek Yol Devrim, Hrant’ın Katili Roboski’nin Faili” şiarlarını taşıdık. “Bu Düzen: Kürde Bomba, Ermeni’ye Kurşun, Devrimciye Zindan! Bolşevizm Kazanacak, Bu Düzen Yıkılacak” yazan pankartımızı anmanın olduğu alana sokarken polis tarafından engellendik. Bu engellemeye karşın anmayı tertipleyen komiteyle yaptığımız görüşme neticesinde ise aldığımız yanıt daha tuhaftı. Tertip komitesinden arkadaş, kendilerinin bu duruma karışmadıklarını o yüzden de herhangi bir müdahalede bulunmayacaklarını ifade etti. Pankartımızı alana sokamamış olsak da dövizlerimizle anmaya dahil olduk.

Elbette Hrant’ın görüşlerini savunduğumuz için orada değildik. Hrant’ın düşmanları ezilenlerinde düşmanlarıdır ve bu düşmanlardan kurtulmanın yolu da ancak ve ancak devrim olacaktır. İşte biz komünistler bu bakış açısıyla bu anmaya katıldık ve hesap sormak için tek yol devrim dedik.

Hrant’ın Hesabı Devrimle Sorulacak!

1 Mayıs Mahallesi’nden Komünistler