Her yıl olduğu gibi bu yıl da 95 Gazi 1 Mayıs Mahallesi ayaklanmalarının yıl dönümünde anmalar gerçekleşti. 12 Mart Gazi anmasının ardından 15 Mart’ta da mahallemizde anma gerçekleştirildi.

Bu yılki 15 Mart anması için bir araya gelen siyasetler olarak 15 Mart Platformu adıyla bu anmayı gerçekleştirme kararı aldık. Anmada 15 Mart’ta yitirdiklerimizin mezarlarının ziyaret edilmesi, yürüyüş ve 15 Mart’ta yitirdiklerimiz için yemek verilmesi planlandı.  Yapılan ilk toplantıda geçtiğimiz yılda da olduğu gibi anmanın ailelerin isteği doğrultusunda gününde yapılması kararlaştırıldı. Gününün hafta içine denk gelmesi katılımı olumsuz yönde etkileyecek olmasına rağmen aynı gün yapılması yönünde karar alındı. Ortak pankartla yapılacak olan yürüyüşün güzergâhı ve sloganları belirlendi. Duyurular için ozalit ve iç mekân afişi çıkarılarak mahallede ortak çalışması yapıldı.

Yapılan yürüyüşte Gazi anmasında kullanılan 12-15 Mart’ta yitirdiklerimizin resimleri olan pankart taşındı. Yaklaşık 100 kişinin katıldığı yürüyüş yoğun polis ablukasında gerçekleştirildi. Cemevinden başlayan yürüyüş ana cadde üzerinden yürünerek 15 Mart’ta yitirdiklerimizin devlet tarafından vurulduğu 30 Ağustos İlköğretim Okulunun önünde sonlandırıldı. Burada gerçekleştirilen basın açıklamasının ardından tekrar cemevine dönülerek anma yemeği verildi. Yürüyüş boyunca “Katiller Halka Hesap Verecek;  15 Mart’ta Düşenler Kavgamızda Yaşıyor;  Gazi’de Düşenler Kavgamızda Yaşıyor; 12-15 Mart’ı Unutma Unutturma; Bedel Ödedik Bedel Ödeteceğiz; Halepçe’yi Unutma Unutturma” sloganları atıldı.

Bu yılki 15 Mart örgütlenmesini KöZ olarak bizimle birlikte, ESP, Sodap, SMF, Partizan, HTKP, HDP, Ataşehir PSAKD ve şehit aileleri örgütledi. Toplantılara katılım ve çalışmalar bu sene oldukça zayıf geçti. Her ne kadar zayıf bir örgütleme olduysa da bu yıl anmanın gerçekleştirilmesi başlı başına bir önem arz etmektedir. Gazi ve 1 Mayıs Mahallesi ayaklanmalarının yolunda yürümek ve böylesi ayaklanmaları devrimle taçlandırabilecek komünist partiyi yaratma mücadelesini verenler olarak bu tarz etkinlik ve anmalardan geri durmayıp, bu eylemleri örgütleme konusunda azami sorumluluklar almaya devam edeceğiz.

Ayaklanma Yolu Devrim Yoludur!

1 Mayıs Mahallesi’nden Komünistler