1995 yılının 12 Mart günü Gazi Mahallesi’nde kahvehane taramasından sonra çıkan ayaklanma, İstanbul’un emekçi mahallelerine yayılmıştı. 1 Mayıs Mahallesi de ayaklanan yerlerden biriydi. 12 Mart’ın ardından 15 Mart günü mahalle halkı ve devrimciler yürüyüşe geçti. 12 Mart günü yürüyen halka, aynı şekilde 1 Mayıs Mahallesi’nde 15 Mart günü yürüyen halka devletin kolluk güçleri tarafından ateş açıldı. Onlarca kişi hayatını yitirdi. Elbette ki açılan ateş sebepsiz değildi. Devletin en büyük korkusu gerçekleşmiş, halk kendisine karşı ayaklanmıştı. Bu korkunun izdüşümü de halka ateş açmak oldu. Gazi ve 1 Mayıs’ı farklı kılan da bu olmuştur. Herkes bunu katliam olarak ansa da bu bir ayaklanmadır çünkü hedefinde devlet vardır.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Mayıs Mahallesi’nde 15 Mart anması çerçevesinde siyaset ve dernekler olarak bir araya geldik. Yaptığımız toplantıların ardından “28. Yılında 12-15 Mart Gazi ve 1 Mayıs Katliamlarını Unutmayacağız, Unutturmayacağız” şiarıyla mezar anması ve yürüyüş organize ettik. Örgütlenmesinde Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Partizan, SMF, EMEP, ESP, HDP, HDK ve biz bulunduk, anma programı 15 Mart Platformu imzasıyla örgütlendi.

Bu sene yapılan eylemlerde de 12 Mart ve 15 Mart katliam olarak anılsa da bizim açımızdan ayaklanmadır. Bu sene de bunu akılda tutarak “Gazi’nin Yolu Ayaklanma Yoludur; Ayaklanma Yolu Devrim Yoludur!’’ şiarını yükselttik. Aynı zamanda yürüyüşe; “Gazi ve 1 Mayıs’ın Yolu Ayaklanma Yolu, Ayaklanma Yolu Devrim Yoludur; Provokasyonları, Saldırıları, Gazi ve 1 Mayıs’ın Yolundan Püskürtelim; Gazi ve 1 Mayıs’ta Barikatta Saf Tutanlarlayız Cumhurbaşkanlığı Seçiminde Çetin Eren’i Destekle; Rojhilat’a Bin Selam; Devrim için Devrimci Parti, Parti için Komünistlerin Birliği”  şiarlı dövizlerimiz ile katılım sağladık. Katıldığımız her iki yerde de bu şiarları öne çıkardık.

Aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde her iki turda da düzen partilerine oy yok diyen, Köz olarak desteklediğimiz ve bulunduğumuz her alanda çalışmasını yürüttüğümüz bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Çetin Eren dövizlerini de alana taşıdık. Bağımsız bir tutum almanın, devrimci siyasal mücadeleyi yükseltmenin önemini vurguladık.

1 Mayıs Mahallesi Cemevi’nden başlayan yürüyüş 15 Mart saldırısının yaşandığı 30 Ağustos Okulu’nda basın açıklaması okunarak sonlandırıldı. Yürüyüş esnasında belirlenen ortak sloganlar atıldı. Bu sloganlar; “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz; Afet Değil Bu Bir Katliam, Hükümet İstifa!” idi.

Köz’ün arkasında duran komünistler, Gazi’de ve 1 Mayıs’ta düşenlerin anılarını yaşatmak, Gazi’nin ve 1 Mayıs’ın hesabını sormak için dünya komünist partisini yaratmayı görev biliyor. Bulunduğumuz alanlarda bu şiarları yükseltmeye devam edeceğiz.

Yolumuz Gazi’nin Ayaklanma Yoludur!

Devrim için Devrimci Parti! Parti için Komünistlerin Birliği!

                                                                                       Anadolu Yakası’ndan Komünistler