16 Mart Perşembe günü, Halepçe ve Beyazıt katliamlarının yıldönümüne ilişkin Gençlik Örgütleri’nin Üniversite Öğrencileri imzalı “16 Mart Beyazıt ve Halepçe Katliamını Unutmadık, Hesap Soracağız!” pankartıyla, İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi önünde gerçekleşen eyleme katıldık. 

78’liler Girişimi ile birlikte gerçekleştirilen eylemin örgütleyicisi olan kurumlar arasında Devrimci Gençlik Dernekleri, Devrimci Gençlik Birliği, Kaldıraç Üniversite, EHP Gençliği, Öğrenci Faaliyeti, Özgürlükçü Gençlik, Öğrenci Kolektifleri, SGDF, Öğrenci İnisiyatifi, Öğrenci Dayanışması, TİP’li Öğrenciler, Dev-Güç, HDK Gençlik Meclisi, Demokratik Öğrenci Meclisi ve Köz vardı.  

Basın açıklamalarından önce katliamlarda yitirilenler için bir dakikalık saygı duruşunda duruldu. 78’liler Girişimi yaptığı basın açıklamasında 16 Mart davasının bitmediğini ve adaletin peşinde olduklarını vurguladı.  

Üniversite Öğrencileri adına okunan basın açıklamasında, Beyazıt Katliamı’nda yaşamını yitiren devrimci öğrencilerin mücadelesinin sürdürüleceği, iktidarların tarih boyu direnen halklara dönük yaptığı kanlı saldırılardan biri Halepçe Katliamı’nın affedilmez bir insanlık suçu olduğu söylenerek bu iki katliamın da hesabının sorulacağı vurgulandı. 6 Şubat depremlerine de değinen basın açıklamasında, devrimcilerin halkla dayanışmasını engelleyen uygulamalardan, enkazdaki çığlıklara kulaklarını tıkayıp emekçileri yalnız bırakan iktidardan bahsedilip üniversiteli, devrimci, demokrat, yurtseverlerin bölgede yıkımın sorumlusunun iktidar olduğunu haykırarak dayanışma faaliyetleri ördüğü ve örmeye devam ettiği anlatıldı. Depremi bahane edip üniversitelerin kapısını kapayan Saray Rejimi’nden bahsedilerek, YÖK’ün Erdoğan’dan üniversitelerin açılması için talimat beklemesinin üniversitenin iradesini çiğnemek olduğunun altı çizildi; söz, yetki ve kararın üniversitelere ait olduğu vurgulandı. Emperyalizmin ölüm, saldırı, sömürü, açlık, yıkım ve yoksulluk olduğu anlatılıp buna karşı her alanda mücadeleyi yükseltme çağrısı yapılarak basın açıklaması sonlandırıldı.  

Eylem boyunca “Beyazıt’ı Unutma Unutturma!”, “Halepçe’yi Unutma Unutturma!”, “Beyazıt Faşizme Mezar Olacak!”, “16 Mart’ı Unutma Unutturma!”, “Katillerden Hesabı Gençlik Soracak!”, “Katillerden Hesabı Devrimciler Soracak!”, “Deprem Değil Sistem Öldürür!”, “Yurtları Değil Sarayı Boşalt!”, “Yüzbinlerin Katili Saray Rejimi!”, “Beyazit Goristan Ji Bo Faşistan!” sloganları atıldı.

Köz’ün arkasında duran komünistler olarak bizler de eyleme “Kürtlere Özgürlük Ortadoğu’ya Barış!” ve “Devrim İçin Devrimci Parti, Parti İçin Komünistlerin Birliği!” şiarlı dövizlerimizle katıldık.  

Yürütmekte olduğumuz Emekçilerin Seferberliği İçin Bağımsız Aday kampanyasının materyallerini, deprem gündemli üçüncü bülteni ve Bağımsız Cumhurbaşkanı Adayımız Çetin Eren’in Gültan Kışanak’a Açık Mektubunu getirmiş olmamıza rağmen, eylem alanında dağıtamamamız bir eksiklik oldu.  

Kürdistan’a Özgürlük Ortadoğu’ya Barış!

Üniversitelerden Komünistler