1 Mayıs Mahallesi 2 Eylül Kuruluş Festival’i 42. Yılında devrimci demokrat kurumların ve siyasetlerin ortak faaliyeti ile 17. kez örgütlendi. 2 Eylül 1977’ye gelen süreçte defalarca kez yıkım gören ve her seferinde devrimcilerin öncülüğünde mahalleli emekçilerin el birliği ile kurulan mahallemiz: tüm saldırı ve baskılara rağmen bugüne dek kendisini var etmiş ve kuruluşundaki dayanışma ve mücadele ruhunu korumaya çalışmıştır.

Festival bu yıl üç gün olarak planlandı ve bunun 2. günü siyasetlerin kadın kolları tarafından örgütlenerek kadın günü adı altında geçti. Festival alanında ilk günden itibaren tüm siyaset ve kurumların stantları bulunmaktaydı.

Festivalin 1.günü ‘’Ekonomik kriz kıskacında işçi sınıfının durumu’’ konulu bir panel gerçekleştirildi. Konuşmacıları HDK-SODAP-ESP-EMEP’di. Ardından DEDEF Genel Başkanı ‘’Doğanın talanı ve ekoloji’’ başlıklı bir sunum gerçekleştirildi. Festival, müzik gruplarının sahne almasından sonra noktalandı.

Festivalin 2.günü kadınlar tarafından hazırlanan program ile gerçekleştirildi.  ‘’Gasp edilen halkların iradesi’’ konusuyla HDP Milletvekili söz aldı ardından DKH-YDK VE SKM’li arkadaşlar söz aldı. Konserler ile festival programı sonlandırıldı.

Festivalin 3.günü ise ‘’Güncel siyasal gelişmeler’’ başlıklı bir panel  ile başladı. Konuşmacılar ise SMF-Partizan-HDP ve KöZ oldu. Panelin sonlanmasıyla Mustafa Kemal Mahalleri Derneği adına ‘’Kentsel dönüşüm ve imar sorunu’’ konulu bir konuşma gerçekleştirildi. Mahalle emekçilerini yakından ilgilendirmesi açısından ilgiyle dinlendi. Konserler ile gün sonlandırıldı.

Festivalin her yıl örgütlenen yürüyüşü festivalin sonlanmasının ardından ertesi gün gerçekleştirildi. Yürüyüş saat 19:00 da mahallenin son durağından başladı. Temsili filamaların taşındığı yürüyüşte ‘’Dün bizimdi, gün bizim, yarın bizim olacak, 2 Eylül ruhuyla mücadeleyi büyütüyoruz!’’ pankartı taşındı.  Yürüyüş geçen yıllara nazaran çok daha düşük bir katılımla gerçekleştirilmiş oldu.

KöZ’ün arkasında duran komünistler olarak; en başından beri bu festivallerin örgütlenmesinde bilfiil sorumluluk alarak bu geleneğin devam ettirilmesi konusunda ısrarcı olduk ve olmaya devam edeceğiz.


1 Mayıs Mahallesi’nden Komünistler