2 Eylül Festivali kapsamında Mayısta Yaşam Kooperatifi mahallede emekçilerin öne çıkan güncel sorunlarını gündemine alan, bunların tartışılmasını amaçlayan bir forum düzenleme önerisi yapmıştı. Bu önerinin kabul görmesiyle beraber “Emekçiler Sorunlarını Tartışıyor: Kentsel Dönüşüm, Yozlaşma, Uyuşturucu” başlıklı forum da 2 Eylül festivali programında yerini aldı.

2 Eylül Kuruluş Festivali hem siyasi anlamı gereği hem de mahalledeki sorunlara yaklaşımı gereği mahalledeki emekçilerin sorunlarını konuşabileceği bir fırsat olarak görülmeli. Emekçilerin gündemindeki sorunlardan biri de kentsel dönüşüm saldırısı ve bu saldırı ile ilişkili olarak büyüyen uyuşturucu ve çeteleşme sorunu. Aslında bu konular yeni değil, uzun süredir 1 Mayıs Mahallesi emekçilerinin gündeminde ve daha önce şu an atıl hale gelmiş olan örgütlenme çalışmaları dernek ve halk meclisi şeklinde somutlanmış ve kitlesel çalışmalar yürütmüştü. Emekçilerin yüz yüze olduğu sorunlar karşısında örgütlenmesini, belli sorun ve talepler etrafında ortaya çıkmış örgütlenmelere katılmalarını destekliyoruz. Bu nedenle içinde çalışma yürüttüğümüz Mayısta Yaşam Kooperatifi’nin foruma hazırlık ve davet çalışmalarına katıldık.

Bu kapsamda forum afişlerinin asılması, pazara ve esnaflara forum bildirilerinin ve forum içeriğine dair hazırlanan metinlerin ulaştırılması konusunda biz de sorumluluk aldık. Davet sırasında kahvelerde ve sokaklarda emekçilerle sohbet ettik.

Anadolu Yakasından Komünistler