1995 yılının 12 Mart günü Gazi Mahallesi’nde kahvehane taranmasından sonra çıkan ayaklanma, İstanbul’un emekçi mahallelerine yayılmıştı. 1 Mayıs Mahallesi de ayaklanan yerlerden biriydi. 12 Mart’ın ardından 15 Mart günü mahalle halkı ve devrimciler yürüyüşe geçti. 12 Mart günü yürüyen halka, aynı şekilde 1 Mayıs Mahallesi’nde 15 Mart günü yürüyen halka devletin kolluk güçleri tarafından ateş açıldı. Onlarca kişi hayatını yitirdi. Elbette ki açılan ateş sebepsiz değildi. Devletin en büyük korkusu gerçekleşmiş, halk kendisine karşı ayaklanmıştı. Bu korkunun izdüşümü de halka ateş açmak oldu. Gazi ve 1 Mayıs’ı farklı kılan da bu olmuştur. Herkes bunu katliam olarak ansa da bu bir ayaklanmadır çünkü hedefinde devlet vardır.

Bu yıl da 1 Mayıs Mahallesi’nde 15 Mart anması çerçevesinde PSAKD’nin çağrısıyla siyaset ve dernekler olarak bir araya geldik. Yaptığımız toplantıların ardından “29. Yılında Şehitlerimizi Anıyoruz! 12-15 Mart 1995 Gazi ve 1 Mayıs Mahalleleri Katliamlarını Unutmadık/Unutturmayacağız! ” şiarıyla mezar anması ve yürüyüş programı oluşturuldu.

Yaklaşık 2 hafta öncesinde çalışmalara başlandı. Pazarda bildiri dağıtımı, esnaf ve kahvehanelere ajitasyon ve çağrı, mahallenin belirli noktalarına pankart ile çalışması yürütüldü.

Program 15 Mart günü öncelikle mezar anması ile başladı. Mezar anmasında 15 Mart Platformu adına söz alarak; “12-15 Mart Gazi ve 1 Mayıs Ayaklanmasında yitirdiklerimiz, devletin saldırıları ve provokasyonları karşısında ezilenlerin kurtuluş mücadelesinin nasıl verileceğini gösterdiler. Özgürlük mücadelesinin bedelini ödemekten kaçmadılar. O mücadeleyi bugün bizlere miras bıraktılar. Onlara borcumuz, ödediğimiz bedelleri ödetmek ve onların bize bıraktığı devletle uzlaşmayan mücadele bayrağını her daim taşımaktır. Adları savaştı, savaş çağrısı olarak yankılandılar ve bugün de bu çağrı yankılanmaya devam ediyor” konuşmasını gerçekleştirdik.

Bu sene yapılan eylemlerde; “Gazi ve 1 Mayıs’ın Yolu Ayaklanma Yolu, Ayaklanma Yolu Devrim Yoludur; Provokasyonları ve Saldırıları Gazi ve 1 Mayıs’ın Yolundan Püskürtelim; Yerel Seçimlerde 12 Eylülcülere Mahkûm Değiliz, 31 Mart’ta Oylar Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni’ye!’’ şiarlı dövizlerimizi yükselttik.

1 Mayıs Mahallesi Cem Evi’nden başlayan yürüyüş 15 Mart saldırısının yaşandığı 30 Ağustos Okulu’nda basın açıklaması okunarak sonlandırıldı. Yürüyüş esnasında belirlenen ortak sloganlar atıldı. Bu sloganlar: Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz! Anaların öfkesi katilleri boğacak! 1 Mayıs’ta düşenler kavgamızda yaşıyor! Gazi’de düşenler kavgamızda yaşıyor! Gazi şehitleri ölümsüzdür! 1 Mayıs şehitleri ölümsüzdür! Halkımız saflara hesap sormaya!” idi.

Köz’ün arkasında duran komünistler, Gazi’de ve 1 Mayıs’ta düşenlerin anılarını yaşatmak, Gazi’nin ve 1 Mayıs’ın hesabını sormak için dünya komünist partisini yaratmayı görev biliyor. Bulunduğumuz alanlarda bu şiarları yükseltmeye devam edeceğiz.

Yolumuz Gazi ve 1 Mayıs’ın Ayaklanma Yoludur!

Anadolu Yakası’ndan Komünistler