Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) ve Emek ve Demokrasi Güçleri, 2 Temmuz Madımak Katliamı’nın otuzuncu yıldönümü vesilesiyle 30 Haziran 2023’te İzmir’de bir basın açıklaması düzenledi. Son yıllarda âdet olduğu üzere Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde gerçekleştirilen açıklamada, basın metnini okuyan ABF Ege Bölge Temsilcisi Gülbahar Kaplan, “Şeriata karşı laiklik, zulme karşı adalet için 2 Temmuz’da Sivas’ta olacağız” dedi.

Aradan geçen bunca zamana rağmen, tıpkı diğer katliamlarda olduğu gibi 2 Temmuz ile de yüzleşilmediğini vurgulayan Kaplan, “Başta yaşamını yitirenlerin aileleri olmak üzere milyonlarca Alevinin adalete olan güvenini sağlamak devletin görevidir” dedi.

Yüzleşmenin, devletin kendisiyle hesaplaşması anlamını taşıdığını savlayan açıklamada, “O yıl dördüncüsü düzenlenen Pir Sultan Abdal’ı anma etkinlikleri, Sivas Valiliği ve Kültür Bakanlığı ile ortak yapılan bir etkinlikti. Dolayısıyla devletin yaptığı etkinliklere saldırı düzenlenmiş ve 33 yurttaş yaşamını yitirmiştir. Civar illerden yüzlerce şahıs Sivas’a getirilmiştir. Camilerde, mahallelerde bildiriler dağıtılmış, gazetelere manşetler atılarak Aleviler hedef gösterilmiştir. Tüm bunlar devam ederken, devletin istihbaratı, polisi hiçbir önlem almamış ve sessiz kalarak bu hazırlıkları izlemiştir” hatırlatmaları yapıldı.

Çok sayıda örgütten 150 kişilik bir kitlenin yer aldığı basın açıklamasına biz de bayraklarımızla katıldık. Etkinlikte “Sivas’ı unutma, unutturma” , “Devletin Alevisi olmayacağız”, “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Katil devlet hesap verecek” sloganları atıldı. Sönük geçen eylem 2 Temmuz’da herkesin Sivas’ta olma çağrısı ile son buldu.

İzmir’den Komünistler