2018 1 Mayıs’ı bu yıl baskın seçimlerden kaynaklı cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin arefesine denk geldi.  2019 da yerel seçimlerin ardından gerçekleşecek olan parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimleri, cumhur ittifakı içerisindeki MHP’nin dayatmasıyla 2018 yılına alındı. Erdoğan ve AKP’nin hiç de işine gelmeyen bu erken seçim, kurulmuş olan bu ittifakın çatırdadığını özelliklede sanılanın aksine MHP’nin değil, Erdoğan ve AKP’nin; MHP’ye muhtaç olduğunun en net göstergelerinden birisi olmuştur.  Bu siyasi atmosfer tam da mart mayıs süreci içerisne denk gelmiş ve 1 Mayıs öncesinde kendisini var etmiştir. Erdoğan’dan Amerikancı muhalefet tarzıyla kurtulmak isteyen ekipler ve partilerde bu baskın seçimde bir dizi çaresizliklerle baş başa kalmışlardır. Erdoğan’ın ve rakiplerinin zayıflaması ve hamlesiz kalmaları, Türkiye solunun önüne bir dizi fırsatı da beraberinde getirmiştir. Hele de bu seçimlerin ve böylesi bir sürecin 1 Mayıs’ın arefesine denk gelmesi, solun önündeki imkanları daha da artırmıştır.  Ezilenlerin, emekçilerin birlik mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ı; bu sürece, özelikle de seçimlere damga vuracak bir güne çevirmek fırsatı solun önünde belirmiştir. 1 Mayıs’ı siyasal bir gün olarak gören komünistlerin; bu fırsatları değerlendirip ve ona göre tutum alan bir siyasi çizgiyle hareket etmelerine karşın, ekonomizmin girdabında savrulan solun böylesi bir tutum almayacağı da önceden olduğu gibi bu 1 Mayıs sürecinde ve 1 Mayıs mitinginde de görülmüştür.

Bu siyasi süreç ve tablo içerisinde Köz’ün arkasında duran komünistler olarak, devrimci bir çizginin bu 1 Mayıs’a damga vurması için çaba sarf ettik. 1 Mayıs hazırlıkları için yürüttüğümüz çalışmalar ve 1 Mayıs alanında takındığımız tutum, ekonomistlerle taban tabana zıt ve var olan siyasal sürecin içeriğine uygun bir tutum olarak kendisini yalnız da olsa var etmiştir.

Böylesi bir çizginin savunucuları olarak 1 Mayıs’a bulunduğumuz yerelde hazırlanırken, hem merkezi olarak planlanan pikniğin hazırlıkları hem de 1 Mayıs mitinginin hazırlıklarını da içeren bir çalışma yürüttük. 22 Nisan’da gerçekleştirdiğimiz 1 Mayıs pikniği için mahallede duyurular yaptık. Bu pikniğin içerisinde gerçekleşecek olan seçimler konulu panele katılım çağrısı yaptık. Bulunduğumuz yerelden pikniğe 60 kişi civarında katılım sağladık. Pikniğe dahil ettiklerimizle gün boyu seçimler, 1 Mayıs ve devrimci parti konuları hakkında sohbetler ettik.

Düzenlenen pikniğin ardından 1 Mayıs mitingine dair çalışmalarımıza tekrar devam ettik. Gazetemizin özel sayısı olarak çıkan “Anamuhalefet rolünü üstlenmek için, HDP ile sınırlı olmayan sol blok, Cumhurbaşkanı adayı Demirtaş” şiarlı özel sayımızı yoğun bir şekilde mahallemizdeki emekçilere ve sol gruplara ulaştırdık. Özel sayımızı dağıtırken herkesi 1 Mayıs mitingine, seçimler gündemiyle dahil olmaya çağırdık. 1 Mayıs’a çağrı amacıyla “Ortadoğudaki işgallere devrim son verecek, 1 Mayıs’ı seçimlere taşıyalım, eylemli mücadele ile barajları yıkalım, yaşasın 1 mayıs bıji yek gulan” şiarlarını içeren iki ayrı ozalit çıkararak mahallede afişleme çalışması yaptık. Etrafımızdakilerle ve mahallemizdeki diğer sol akımların militanlarıyla yaklaşan 1 Mayıs ve seçimler hakkında tartışmalar yürüttük. 1 Mayıs günüde mahallemizde araç kaldırarak 1 Mayıs alanına hep birlikte gittik ve alanda Köz pankartı arkasındaki yerimizi aldık. Yerellerde yürüttüğümüz çalışmaların ve dağıttığımız özel sayıların içeriği pankartlarımıza, dövizlerimize ve sloganlarımıza da yansımıştı. Seçimler ve Efrin işgali ile ilgili şiarları alana taşıyan tek kortej olmamız da, Türkiye solunun ekonomizmi ile komünistlerin farkını aleni bir şekilde ortaya koyuyordu.

Köz’ün arkasında duran komünistler olarak sadece 1 Mayıslara değil hayatın her alanında her sürecine yönelik kesintisiz ve devrimci bir çizginin savunusunu yaparak politik mücadelemizi sürdüreceğiz. Devrimci bir partinin kurulmasını bugünün en acil görevi olarak gören biz komünistler, bulunduğumuz tüm eylem ve etkinlikleri bu parti mücadelesine katkı sağlamak üzere kullanacağız. Ekonomizme, parlamenterizme, revizyonizme ve oportünizme karşı mücadele bayrağını yükseltmeye devam edeceğiz ve and olsun ki Komünist Enternasyonal’in ilk 4 kongresinin kızıllığını kucaklayan o komünist partiyi kuracağız.

Yaşasın 1 Mayıs, Bıji Yek Gulan!
Yaşasın Komünistlerin Birliği!

1 Mayıs Mahallesi’nden Komünistler