Köz’ün arkasında duran komünistler olarak 27 Nisan Perşembe günü Ağaç A.Ş direnişçisi Bilal Atan’ı ziyaret ettik. 

Direniş alanında olan Kaldıraç’tan arkadaşımızla birlikte seçim sürecine ve 1 Mayıs’a ilişkin sohbet ettik. 1 Mayıs’ın seçimlerde Millet İttifakı’na verilen desteğin gölgesinde geçeceğini, buna devrimci bir müdahalede bulunmak gerektiğini, bu yüzden de düzen ittifaklarına hiçbir turda oy vermeme çağrısında bulunan tüm siyasetlerle birlikte bu şiarı daha güçlü bir şekilde yükseltmek gerektiğinin elzem olduğunu söyledik. Kaldıraç’ın da böyle bir tutumu izlediğini söyleyen arkadaş, Saray Rejimi’nin ne seçimle geldiğini ne de seçimle gideceğini, iki burjuva ittifak karşısında emekçilerin direniş yolunu seçmek gerektiğini ancak cumhurbaşkanı seçiminde bağımsız adaya destek çalışmamıza hâlâ katılmadığını dile getirdi. Bizler de yürütmüş olduğumuz kampanyanın içeriğini ve esas amacını anlattık. Böyle bir adayın çıkmadığı ve boykotun mümkün olmadığı koşullarda, sınıf işbirliğinin değil işçi sınıfının sınıf savaşı yolunu yükselten, kurtuluşun ancak emekçilerin kollarında olduğunu söyleyen akımlarla birlikte bu reformizmin galebe çaldığı süreçte eylem birlikleri yapmanın önemini vurguladık.  

Hem Bilal Atan’ı hem de Kaldıraç’tan arkadaşımızı bu sene gerçekleştireceğimiz 1 Mayıs pikniğimize çağırdık ve gazetemizin “Masanın Sol Bacağı Olmayacağız!” manşetli 135. sayısını ulaştırdık. Pikniğimizde Bilal Atan’ın direniş sürecini de anlatarak bir konuşma gerçekleştirmesinin önemli olduğunu, Kaldıraç’tan arkadaşların ise stant açarak konuşma yapabileceklerini söyledik. Yoğunluktan dolayı gelemeyeceğini bildiren arkadaş, teklifimizi önemli ve değerli bularak teşekkür ettiğini dile getirdi.  

Ayrılmadan önce, Bilal Atan ile birlikte 1 Mayıs’a çağrıda bulunduk. Köz adına söz alan yoldaş, Bilal’in direnişinin temel bir gerçekliği gösterdiğini ve düzen ittifaklarının işçilerin emekçilerin düşmanı, patron partileri olduğunu söyledi. Bu seçimlere giderken de işçi ve emekçilerin gerçek çözümünün sokakta bir mücadeleden geçtiğini vurguladı. 1 Mayıs’a giderken “Sınıf İşbirliği Değil Sınıf Savaşı!” şiarını yükseltmek gerektiğini söyleyerek herkesi 1 Mayıs’a davet etti.  

Yaşasın 1 Mayıs! Bijî Yek Gulan! 

Beşiktaş’tan Komünistler