71-72 kopuşunun ilk halkası olan THKO’nun 6 Mayıs’ta idam edilen savaşçıları Hüseyin İnan, Yusuf Aslan ve Deniz Gezmiş’in Karşıyaka Mezarlığı’nda gerçekleşen anmasına katıldık. Anmaya birçok kurum katılırken bazı kurumlar ortak, bazı kurumlar tekil biçimde mezar başında anma gerçekleştirdi. Anmalarında her kurum sırayla Deniz Gezmiş’in mezarı başında açıklama yaptı.

Mezarlığa geldiğimizde Kaldıraç’tan arkadaşlarımız bizi kendileriyle yürümeye ve mezar başında kendileriyle birlikte söz almaya davet etti. Biz de Kaldıraç’ın davetini olumlu karşıladık. Deniz’in mezarı başında yapılan anma sırası Kaldıraç’a geldiğinde Kaldıraç öncelikle kendi açıklamasını yaparak, daha sonra bir yoldaşımıza söz verdi. 6 Mayıs’ta ölümsüzleşenlerin örgütlü devrimciler olduğu, sınıf savaşının ve anti-emperyalizmin bayraktarlığını yaptıklarını dile getirdiğimiz konuşmamız sırasında kalabalığın kendi konuşmalarını yapma konusundaki sabırsızlığı nedeniyle tepkiyle karşılaştık. Amiyane tabirle “eski solcuların” arz-ı endam ettiği bir ortamda gerçekleşen 6 Mayıs anmasında; mezar başında fotoğraf çektirmek isteyen bireylerin bu sabırsızlığı da şaşırtıcı değildi. Alanda kurumların yaptığı herhangi bir konuşmayı bir başka kurumun duyması da mümkün değildi.

Mezar başı anmasından sonra Kaldıraç ile Mahir Çayan’ın, Oktay Etiman’ın, 2 Temmuz şehitlerinin mezarını ziyaret ettik. Gösterdikleri devrimci dayanışma nedeniyle Kaldıraç’tan arkadaşlarımıza bir kez de gazetemiz aracılığıyla teşekkür ediyoruz.

Ankara’dan Komünistler