Köz’ün arkasında duran komünistler olarak 1 Mayıs günü önce Tuzluçayır’daki yerel kutlamada, sonra Tandoğan Meydanı’ndaki mitingdeydik.

Tuzluçayır’daki kutlamaya “Demokrasi Savaşını Kazanmak İçin Tek Yol Devrim!” pankartımızla ve flamalarımızla katıldık. Davul ve zurna eşliğindeki halayların ardından Tuzluçayır Emek ve Demokrasi Güçleri adına bir basın açıklaması okundu. Ardından otobüslerle Tandoğan Meydanı’na geçildi. Tuzluçayır’daki kutlamada; Alınteri, BDSP, EMEP, DEM Parti, PSAKD ve Halkevi bulundu.

Tartışmalar ve Tandoğan

Ankara’da 1 Mayıs’a giden süreçte, “Dörtlü” olarak da bilinen sendikaların, kentteki sol kurumlara genel toplantı çağrısı yapmaması ve oluşturduğu tertip komitesi adına DEM Parti, EMEP, TKP, Sol Parti, TİP ve CHP gibi belli başlı kurumları ziyaret etmekle yetinmesi tartışmaya yol açtı. Bu duruma karşı “Ankara 1 Mayıs Platformu” adı altında bir araya gelen kurumlar arasında biz de yer aldık. Platform, 1 Mayıs öncesinde kamuoyunu bilgilendirme amacıyla bir metin yayınladı. 78’liler Girişimi Ankara Şube, Alınteri, Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi, Ankara İşçi Meclisi, BDSP, Devrimci Parti, ESP, Köz, Partizan, SMF, Devrimci Hareketve SOLDER’in imzacı olduğu metinde ortak tutum ifade edildi. 1 Mayıs öncesinde ortak imzalı çağrı afişlerini Ankara’nın çeşitli yerlerine yapan platform, 1 Mayıs alanında da bir kortej oluşturdu.

Tuzluçayır 1 Mayıs’ı sonrasında, daha önce duyurduğumuz vakitte buluşma noktasında olamadık. Alana girdiğimizde kortejler oluşmuştu ve yürüyüşe başlanıyordu. Biz de pankartımız ve flamalarımızla alana giriş yaparak kortejde yerimizi aldık. Alanda dağıtmayı planladığımız, Köz ve EKİB ortak imzalı 1 Mayıs özel sayılarımız ise alana sokulmadı.

Enternasyonal Komünist İşçi Birliği ile oluşturduğumuz kortejde; “Yaşasın 1 Mayıs Bıji Yek Gulan”, “Kürtlere Özgürlük Ortadoğuya Barış”, “Kurdara Azadi Kürtlere Özgürlük”, “Özgürlük Savaşan İşçilerle Gelecek!”, “Deniz İbo Çayan Savaşa Devam”, “Devrimciler Ölür Devrimler Sürer”, “Devrim İçin Düşenler Kavgamızda Yaşıyor”, “Devrim İçin Devrimci Parti Parti İçin Komünistlerin Birliği”, “Marks Engels Lenin Yolumuz Proleter Devrim”, “Komünist Bir Dünya Kuracağız”, “Demokrasi İçin Tek Yol Devrim”, “Özgürlük İçin Tek Yol Devrim”, “Seçimle Değil Devrimle Gidecek”, “Zindanlar Yıkılsın Tutsaklara Özgürlük”, “İçerde Dışarda Hücreleri Parçala”, “Göçmen İşçilere Vatandaşlık Hakkı”, “İktidar İçin Sınıf Savaşı”, “1 Mayıs Kızıldır Kızıl Kalacak” sloganlarını attık.

Saygı duruşu ve marşların ardından kürsü konuşmalarının başlamasıyla alandan ayrıldık.

Köz’ün uzun yıllar ardından alanda yer aldığı Ankara 1 Mayıs’ında kimi zorlukları aşma konusunda yetersiz kaldık. Kortejimizin bir noktaya kadar düzensiz oluşu, 1 Mayıs bildirilerimizi alana sokamamamız başlıca eksikliklerimizdi. Fakat bir pankart arkasında mitinge katılmamız, slogan ve ajitasyonlarımızı alanda yükseltmemiz bizler için olumlu bir tablo ortaya çıkardı. Önümüzdeki 1 Mayıs’ta daha kuvvetli bir ön çalışma ve daha kuvvetli bir varlıkla alanda yer almak için üzerimize düşeni yapacağız.

Özgürlük Savaşan İşçilerle Gelecek!

Yaşasın 1 Mayıs! Biji Yek Gulan!

Ankara’dan Komünistler