HDP Ataşehir, 4. Olağan Kongresini 10 Temmuz Cumartesi günü gerçekleştirdi. “Barış, demokrasi ve özgür bir yaşam için” başlığıyla düzenlenen kongreye bizler de KöZ’ün arkasında duran komünistler olarak katılım gösterdik.

Kongre, milletvekilleri Ferit Encü, Elif Bulut, Saruhan Oluç’un katılımı ve konuşmalarıyla başladı. Konuşmalar da genel olarak; “Deniz’i katledenlere, bizi kapatmak isteyenlere ve tecriti derinleştirenlere cevabımız; örgütleniyoruz, direniyoruz ve asla vazgeçmiyoruz, Kürt Halkı’nın iradesinin yansıdığı belediyelere atanan kayyım vurgulamaları yapıldı.”

Bizler de KöZ’ün arkasında duran komünistler olarak şu mesajımızı ilettik;

“KöZ olarak, HDP Ataşehir ilçe örgütünün 4. Olağan kongresini selamlıyoruz.

HDP’ye yönelik her türlü saldırının yoğunlaştırıldığı bu dönemde, kongrelerin yapılıyor olması dahi, bu saldırılara teslim olunmadığının göstergelerindendir.

Bugün Erdoğan hükümeti büyük bir çıkmazın içerisindedir. TC tarihinin en büyük krizi olan bugünkü rejim krizi, Erdoğan’ı bu çıkmazın içerisinde daha da çaresiz hale getirmektedir. Her tarafından dökülen devletinin yanı sıra, bundan daha pespaye durumda olan Cumhur İttifakı karşımızda durmaktadır. Bu krizlerden, kurtulmak için en büyük düşmanları olan, biz ezilenleri ve emekçileri sindirmek, sessizleştirmek istemektedirler. Bugün HDP’ye yapılan saldırılar bu yüzdendir. Deniz Poyraz’ın katledilmesi de, HDP’nin kapatılmaya çalışılması da böylesi bir sürecin sonuçlarıdır.

Rojava Devrimi’ni boğmaya çalışarak işgal harekâtlarını ortak bir zeminde yürüten Cumhur ve Millet İttifakı elbette bugün bizlere yönelik saldırıların asıl sorumlularıdır. HDP’nin kapatılma davalarının süreci, vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılıp ceza evlerine gönderilmesi süreciyle başlamaktadır. Bu süreçte, Cumhur ve Millet İttifakı’nın el birliğiyle yönettiği bir süreç olmuştur.

Bugün madem HDP’yi savunacağız, madem Deniz Poyraz’ların hesabını soracağız, bunun birincil adımı olarak; Cumhur İttifakından da, Millet İttifakından da bağımsız bir siyasi hareket yürütmek zorundayız. Gelecek ilk seçimlere HDP’nin odağında olduğu geniş bir sol blokla hazırlanıp, cezaevine elbirliğiyle gönderdikleri Demirtaş’ın adaylığı üzerinde çalışmalıyız. Seçimlerin ne birinci turunda, ne de ikinci turunda hiçbir burjuva gerici ittifaka destek vermeyeceğimizi bugünden deklere etmeliyiz. Ancak böyle bir bağımsız siyasi çizgi ve pratikle HDP’nin kapatılmasına karşı kitlesel eylemleri örebilir, denizlerin hesabını soracak yolun taşlarını döşeyebiliriz.

Bu kongrenin böylesi bir sürecin başlangıcına vesile olmasını umut ediyor, KöZ olarak bu mücadelede başarılar diliyoruz.”

Bizler içerisinde bulunduğumuz dönemde, bu şiarları yükseltmeye devam edeceğiz.

1 Mayıs Mahallesi’nden Komünistler