2018 Newroz’u yaklaşırken düzenlenecek olan merkezi Newroz mitingine dair HDP Ataşehir ilçesinin düzenlediği halk toplantısına katıldık.

Toplantıda HDP ilçe yöneticileri merkezi anlamda düzenlenecek olan mitinge dair bilgilendirme yaptılar. Bu mitinge katılımın yüksek tutulması için yoğun bir çalışma yapacaklarını belirttiler. Ayrıca merkezi mitingin dışında Ataşehir ilçesinde 2 bölgede yerel Newroz örgütlemeyi hedeflediklerini bildirdiler. Yerel Newrozların kararı ise bu halk toplantısında alındı.

Bu toplantıda biz de söz aldık. Newroz’un ezilenler için bir mücadele günü olduğunu, bugünün de dolu ve kitlesel geçmesinin elzem olduğunu vurguladık. Newroz çalışmalarının merkezine; Afrin’deki savaş, tutuklu HDP’li vekiller, OHAL ve 2019 seçimlerinin koyulması gerektiğini ifade ettik. Newroz’un Afrin’in yanında olduğumuzu gösteren ve Erdoğan’a ve hükümete çok net bir yanıt niteliği taşıması gerektiğini ifade ettik. Demirtaş başta olmak üzere HDP’li vekillerin tutsaklığının sona ermesi için verilen bir mücadeleyi içeren bir gün olması gerektiğini söyledik. Bu Newroz’un 2019 seçimlerine giderken ezilenlerin eylemli mücadelesinin başlangıcının olacağı bir miting olması gerektiğini ve 2019 seçimlerine varana dek bu yoldan gidilmesi gerektiğini vurguladık. Güçlü bir seçim çalışmasının startının verilmesi ve rehin tutulan Demirtaş’ın adaylığı üzerinden seçimlere hazırlanılması gerektiğini söyledik. Bu temellerde yapılan çağrılarla ve içerikteki bir Newroz’un ezilenlerin mücadelesini büyüteceğini ve aynı çizginin 1 Mayıslara ve 2019 seçimlerine taşınabileceğini vurguladık. KöZ’ün arkasında duran komünistler olarak bu sürece böyle hazırlandığımızı, başta HDP olmak üzere tüm sol akımların da bu temeller üzerinden mücadeleyi sürdürmeleri gerektiğini vurguladık.  Yapılan çalışma planlarının ardından toplantı bitirildi.

Bıji Newroz, Newroz Piroz Be!

1 Mayıs Mahallesi’nden Komünistler