Bahçelievler Halkevi’nin 10. Genel Kuruluna Emek ve Demokrasi Platformunun bileşenleri KöZ, HDP, CHP, EMEP, SYKP ve Eğitim-Sen katıldı. Bunun yanı sıra Tüketici Hakları Derneği de katıldı.

Tüm konuşmacılar KHK ve OHAL’e karşı birlikte mücadele etmenin önemini vurguladılar. KöZ adına yaptığımız konuşmada bizim de Mayısta Yaşam Kooperatifi içinde Halkevleri ile benzer faaliyet yürüttüğümüzü, eğitim dayanışmasının birlikte dayanılışarak daha da büyütülebileceğini söyledik. Böyle faaliyetlerin yürütüldüğü Halkevi’nin yanında olduğumuzu söyledik. Erdoğan gericiliğinin solun iddia ettiğinin tersine gerilediğini, yıkmadıkça yıkılmayacağını söyledik. Bunun için birleşik örgütlü mücadelenin yükseltilmesi gerektiğini söyledik.

Daha sonraki değerlendirmemizde kooperatifin vurgusunun yanlış olduğunu belirledik. Bizim KöZ olarak şunları söylememiz gerekirdi diye düşündük: Tasfiyeci rüzgarların olabildiğince estiği, örgüt kaçkınlığının arttığı ya da örgüt fikrinin pörsütüldüğü şu günlerde bir kurumun genel kurulunu toplaması, örgütlü irade koyması önemlidir. Biz KöZ’ün arkasında duran komünistler olarak birinci ve esas eksikliğin Komünist Enternasyonal’in ilk dört kongre kararlarını esas alan devrimci partinin eksikliği olduğunu ifade ediyoruz. Ve bu partiyi devrimci parti eksikliği kaygısı taşıyan devrimci güçlere çağrı yaparak hep beraber kurmaya davet ediyoruz. Bundan sonraki her konuşma fırsatında bunları benzer ifadeleri dile getireceğiz.

Yenibosna’dan Komünistler