24 Haziran seçimlerine bir hafta kala HDP 17 Haziran tarihinde Bakırköy Salı pazarında on binlerce kitlenin katıldığı coşkulu ve kitlesel bir miting gerçekleştirdi.Kitle saat 17:00’de başlayacak miting alanına iki ayrı yerden giriş yaptı biz de saat 16:30’da İncirlik metrobüs durağı çıkışında buluşarak “Kokuşmuş Düzen İttifaklarına Tek Bir Oy Yok, Mecliste Sahici Ana Muhalefet İçin Oylar HDP’ye Demirtaş’a” pankartının arkasında toplandık burada kimi yoldaşlarımız seçimlere dair çıkarttığımız KöZ özel sayısı ile birlikte HDP İzmir 1. Bölge adayı Yalçın Yanık yoldaşımızın hazırlamış olduğu seçim materyalini dağıtırken bir yoldaşımız ajitasyon konuşması yaptı ve sloganlarımızı attık attığımız sloganlarda şu şiarları ifade ettik  “ Ezilenler Vuracak O Saray Yıkılacak”, “Seni Başkan Yaptırmayacağız”, Erdoğan Gidecek Başka Yolu Yok”, “Ne AKP Ne CHP Kurtuluş Birleşik Mücadelede”, “ Demirtaş’a Özgürlük Azadiya Demirtaş”, Kürtlere Özgürlük Ortadoğu’ya Barış”, “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep beraber Ya Hiç Birimiz” bu sloganları ve ortaklaştığımız başka kimi sloganları da alana yürürken ve alanda miting boyunca attık. “ Sen le değişir” şiarıyla yapılan mitinge katılan kitleler ise genellikle “ HDP Halktır Halk Burada”, “Hak Hukuk Adalet HDP’yle Gelecek”,“Umut Dimdik Ayakta”, “ Direne Direne Kazanacağız”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza”, “ Zındanlar Yıkılsın Selocan Dışarı” sloganları atıldı. Mitinge HDP’nin yanı sıra şu kurumlarda katılım gösterdi HDK, DBP,ESP, Emep, EHP, Halkevleri, Kaldıraç,İşçi Gazetesi, SMF, Sodap, SYKP, SGDF,TÖP,TİP,TJA, Diren Üniversite ve Bir Adım Daha.   Mitingde HDP İstanbul millet vekili adaylarından Saruhan Oluç, Oya Ersoy, Erkan Baş,  Dilşad Canbaz, Musa Piroğlu Hüda Kaya ve Ahmet Şık konuşma gerçekleştirdiler. Ahmet Türk, Pervin Buldan da konu yaptılar.

Miting alanına yürüyüş yaparak girdik. Pankartımız ve attığımız sloganlar mitinge katılanlar tarafından ilgi gördü ve kimi pankartı tuttu kimi korteje dahil oldu. Alana girdiğimiz sırada ise alkışlarla karşılandık. Özel sayılarımız katılanlar tarafından yoğun bir ilgi gördü. Miting boyunca pankartımızı okuyanlar yahut sloganlarımızı duyanlar görüşlerimizi tartışmak üzere yanımıza geldi. Bu tartışmalar sayesinde görüşlerimizi daha açık bir şekilde anlatma fırsatı bulduk.

Bizim dışımızda mitinge pankartla katılan iki yapı vardı. Biri Kaldıraç diğeri ise Bir Adım Daha insiyatifi idi. Miting 17.00 de başladı lakin insanlar 21.00 a kadar Selahattin Demirtaş’ın konuşmasını bekledi ve ancak ondan sonra dağıldılar. Katılan kitle oldukça politik ve dinamik bir kitle idi. Bunun yanı sıra kürsüden konuşmalar da bir o kadar apolitikti. Erdoğan’ı 24 Haziran’da sandık yoluyla devireceklerini söyleyen, kitle mücadelesine dem vurmayan, gerici bir diğer ittifak olan millet ittifakına ise tek bir söz söylemeyen konuşmalar yapıldı.

Mitingin açılış konuşmasını HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Esengül Demir yaptı. Halkı selamlayan Demir, mitingi bugün yapmalarının nedenini 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi gününe denk gelmesi olarak açıkladı. Türkiye’nin tüm farklılıklarının ve ezilenlerin Bakırköy’de yer aldığını kaydeden Demir, “Bu kararlı gün onları sandığa gömecektir” diye konuştu.

Demir’in konuşmasının ardından HDP’nin milletvekilli adayları halkı selamladı. Ardından söz alan HDP İstanbul milletvekili adayı Zeynel Özen, HDP’nin barajı geçememesinin sadece HDP’nin sorunu olmadığını, tüm kesimlerin sorunu olduğunu söyledi. Özen’in ardında HDP İstanbul Milletvekili adayı Dılşad Canbaz konuştu. Canbaz, “16 yıllık kan ve işkence siyasetinin sonuna yaklaştık. 24 Haziran’da Cizre olarak, Sur olarak, Nusaybin olarak Kürdistan olarak cevap olacağız. Mutlaka kazanacağız ve halklar kazanacak” diye konuştu.

Saruhan Oluç:   Erdoğan’ın bir toplantıda yaptığı konuşmada HDP’nin tasviye edilmesi talimatı vermesini hatırlatarak “24 Haziran’da bunun hesabını soracağız” dedi. Oluç, “Arkadaşlarımızı tutukladılar, boyun eğeceğimizi sandılar. Bu meydan boyun eğmeyenlerin bayramıdır. Tayyip Erdoğan’ı indirdiğimiz gün esas bayramımız olacaktır. 24 Haziran sadece bir seçim değildir. Üç yıldır bize, devrimcilere saldıran AKP-MHP faşist koalisyonundan hesap sorma günüdür. Bitmedi, Sur’un, Cizre’nin, Kerkük, Kobani’nin hesabını sorma vaktidir. Erdoğan bizi baraj altında bırakacakmış. Bunun cevabını 24 Haziran’da vereceğiz. Bir oyumuz Demirtaş’a, bir oyumuz HDP’ye. Erdoğan’ı Saray’dan indirdiğimiz gün bayram günüdür.”
Ahmet Şık: Mafya iktidarının sonu geldi

İstanbul 2. Bölge 1.sıra milletvekili adayı Ahmet Şık, Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ şahsında tutsak siyasilere, tutsak öğrencileri selamlayarak konuşmasını başladı.

7 Haziran’dan sonra gerçekleştirilen Suruç katliamı ile son Suruç olayının neye hizmet ettiğini bildiklerini ifade eden Şık, “Yalanları dikiş tutmuyor. Yalanlara aydınlık kazanacak” dedi. Yargılandığı davanın faşizme karşı bir buluşma alanı olduğunu vurgulayan Şık, 24 Haziran’da barış, adalet özgürlüğün oylanacağının altını çizdi.

Şık, “Karşımızda bir çete var. Demirtaş’ı hapsetmekle yakınlaşan, idam isteyen, grevi yasaklamakla övünen, Cemevine cümbüş evi diyerek alay eden, Berkinin annesini miting meydanlarında yuhalatan bu mafya iktidarının sonu geldi. Vakit tamam diye belirtti.

Oya Ersoy: Yeni bir ülkeyi kurma vakti 2. Bölge 2. sıra Milletvekili adayı Oya Ersoy, “Her türlü baskıya karşı barış, eşitlik, özgürlük için faşizme karşı omuz omuza mücadele edenler hoşgeldiniz. Erdoğan,hiçbir şekilde çöküşünü engelleyemeyecek. O koltuğunu kaybettiğinde Türkiye halkları rahat bir nefes alacak. Siz onun kim olduğunu biliyorsunuz. O bize bütün bu yaşadıklarımızı yaşatandır. O yoksulluğumuzun sebebi, zulmün temelidir. Tek adam değil o adamdan bahsediyorum. Recep Tayyip Erdoğan’dan bahsediyorum. Sonları yaklaştı artık yeni bir ülkeyi kurmak üzere hazırlık yapma vaktidir. Kardeşçe, eşit ve özgür bir şekilde yaşayacağımız laik ve demokratik bir ülke sömürünün olmadığı, yağma ve talanın olmadığı, kadınların eşit ve özgür yaşadığı, gençlerin gelecek kaygısı olmadığı bir ülke istiyoruz. Biz bu ülkeyi kendi ellerimizle hep birlikte kuracağız. Nasıl hayır dediysek birlikte, sıkıldık artık dediysek şimdi de artık yeter, tamam diyoruz. Ya barbarlık ya sosyalizm”diye konuştu.

 

Musa Piroğlu: HDP bu ülkenin kaderidir 1. Bölge 2. sıra Milletvekili adayı Musa Piroğlu, “Saray emir vermiş demiş ki bu halkı sandığa gömün. 24 Haziran’da sandığa kimin gömüleceğini gösterecek miyiz? Sarayı sandığa gömecek miyiz?” diye sordu

Piroğlu, “HDP umuttur diyorduk, bir adım ötesine geçtik HDP bu ülkenin kaderidir. HDP kazanırsa bu ülke kazanacaktır” dedi. Piroğlu, “HDP Ermeni’dir, Ezidi’dir, kadındır, Kürt’tür, HDP Türk’tür, Sünnidir, Alevidir, HDP işçidir. Yaşasın devrim yaşasın sosyalizm” diye konuşmasını tamamladı.

Erkan Baş: Yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliğ Erkan Baş, “Barış, kardeşlik, eşitlik, özgürlük için buradayı Gerektiğinde can verdik, boyun eğmedik, baş eğmedik, teslim olmadık” dedi. Biz hep beraber TAMAM dedik. Türkiye’de milyonlar bu iktidardan kurtulmak istiyor. Bu seçim hepimiz için bu ülkenin tüm insanları için bir kurtuluş yolu gösteriyor.

Yoksullara, emekçilere, gençlere herkese çağrı yaparak, “Oylar HDP’ye” diyen Baş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Biz o oyları sana çaldırmayacağız. Hesap vereceksiniz” diye seslendi. Baş, “O sarayı başına yıkacağız. Yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliği. Biz kazanacağız ” diyerek konuşmasını tamamladı.

Ahmet Türk: Türk halkı kardeşleşmenin ne kadar önemli olduğunu anladı

Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, halkı Kürtçe selamladıktan sonra Türkçe devam etti.

Türk, “Bugün değişimin ve dönüşümün gerçekleşeceği görüntüyü o kutlu mücadelemizin yarattığı heyecanı bütün Türkiye halkı görüyor. Tarihi bir fırsatın ortaya çıktığı bir süreci yaşıyoruz. 24 Haziran seçimleri tarihi fırsatın gerçekleşeceği bir seçim olacaktır. Buna yürekten inanıyorum. Zulüm politikaları bir gün sona erecek diyorduk, o gün bugündür. Yıllarca ırkçı milliyetçi anlayışlarla halklarımızı karşı karşıya getirmek için çaba gösterdiler, Türk’ü Kürte düşman etmeye çalıştılar. Ama bugün Türk halkı, kardeşleşmenin demokrasi için, özgürlük için ne kadar değerli olduğunu görmeye başladılar” dedi.

Suruç olayına değinen Türk, Erdoğan ve AKP’lilerin açıklamalarını “iftira kampanyası” olarak değerlendirdi.

Hakan Öztürk:

Bir Adım Saha İnisiyatifi’nden Hakan Öztürk, “Madem ki egemenlik kayıtsız şartsız milletindir HDP’nin eş genel başkanları yöneticileri nasıl tutuklanıyor? Kayıtsızlık şartsızlık böyle mi oluyor” diye sordu.

Kaldıraç: adına konuşan Hakan Dilmeç, yaptığı konuşmada Suruç olayına dikkat çekerek bu olayda HDP’lilerin de yaşamını yitirdiğini ve asıl saldırıya HDP’lilerin uğradığını “Millet İttifakı’nda ki partilerde dile getirmiyor aslında bu iki ittifakında birbirlerinden farkı yoktur bu yüzden ortak mücadele ile kazanacağız biz kazanacağız” dedi.

Toplumsal Özgürlük Partisi’  HDP’den korkuyorlar, Demirtaş’tan, sosyalistlerden, halktan, gençlerde, kadınlardan korkuyorlar. Çünkü artık yönetemiyorlar. Nasıl Kobane özgürleşirken, 7 Haziranda, 16 Nisanda yendiysek 24 Haziranda da yeneceğiz” diye konuştu.

Partizan’dan Metin Özken, Suruç’taki katliamda yaşamını yitirenlerin ailelerine ve Suruç halkına başsağlığı diledi. 24 Haziranda 7 Hazirandan daha iyi bir sonuçla karşılarına çıkacağız” dedi.

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan ise şunları söyledi:

Baskıya, şiddete, provakasyonlara, yasaklara karşı demokrasi mücadelesi ile bu günlere geldik. Tüm bu baskılar, siyasi cinayetler, ablukalar niye? Tek adam, tek parti diktatörlüğünü kurmak için. Ama bu hesapları şaşacak. 3 saatte Emevi caminde namaz kılacaklardı ama halkların direnişi bu hesabı boşa çıkardı. Kadınlar üzerinden sistemlerini inşa edeceklerdi. Kadınların mücadelesi bu hesabı boşa çıkardı. Baskıyla, zorla diz çöktüreceklerini zannettiler Sayın Selahattin Demirtaş, Sayın Figen Yüksekdağ, Sayın Gültan Kışanak şahsında tüm siyasi tutsakları saygıyla selamlıyorum, bu hesap da tutmadı, bu hesap da boşa çıktı. Grev yasaklarıyla sandı ki işçileri susturacak, metal işçileri yasakları aldı çöpe attı. 24 Haziran’da tek adam hesabı da bozulacak. Biz bu halkın gücü, mücadele kararlılığı ile sarayın iktidarını yıkacağız, barışı ve demokrasiyi kazanacağız.”dedi.

KöZ’ün konuşması:

Mitingde  KöZ adına Metin Sezgin yoldaşımız da kısa bir konuşma yaptı yoldaşımız konuşmasında şunları ifade etti “ Devrim için devrimci parti, parti için komünistlerin birliği diyenler olarak şubat ayından itibaren Demirtaş’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığının ve HDP’yle sınırlı olmayan bir sol bloğun önemine işaret ettik. Geldiğimiz süreçte belli bir program etrafında bir sol blok oluşmadı, fakat HDP şu önemli şeyi yaptı kendi listesinden bir çok sol sosyalist aday, şahsiyet millet vekili adayı oldu, iki gerici ittifak karşısında tek sol seçenek HDP ve onunla hareket eden güçlerdir onların korktuklarını başlarına getirmek için bir oy HDP’ye bir oy Demirtaş’a” dedi

Miting alanında Demirtaş’ın TRT’de yaptığı ve alanda kitlenin dinlediği konuşmayı saymazsak Pervin Buldan oldukça uzun bir konuşma yaptı Buldan’ın konuşmasında şu satırları dile getirdi.

 “  Tüm Türkiye kararını vermiş. Bu bir tarihi fırsattır, bu bir kader seçimidir. 24 Haziran’da hepimiz geleceğimizi oylayacağız. 24 Haziran’da bu ülkeye demokrasiyi ve barışı getireceğimiz şimdiden belli oluyor.

24 Haziran, 16 yıl boyunca yaşanan zulümlerin, zorlukların, inkarların, asimilasyonların tarihe gömüleceği gün olacak.

Onların saltanatını yıkmak için İstanbul halkı kararını vermiş biliyoruz.

16 yılda bu ülkeye kandan, göz yaşından, savaştan başka hiçbir şey getirmeyen Erdoğan’a sesleniyoruz: Bu halk senin artık talanına, sömürüsüne izin vermeyecek, inkarına geçit vermeyecek. Çünkü burada ötekileştirilenlerin ittifakı var.

5 kilometre ötede beyaz toros ittifakı kurmuşsun. Yanına Mehmet Ağar’ı, Tansu Çiller’i, Sedat Peker’i almışsın. Bu halk seni Tansu Çiller’in yanına göndermeye kararlı. Elinden gelse Kenan Evren’i mezardan çıkarıp onunla da ittifak kuracaksın. Burada ise halkların ittifakı var.

16 yıldır yaptıkları yapacaklarının teminatıdır. 16 yıl boyunca hiçbir özgürlük getirmeyen AKP şunu bilsin ki HDP bu ülkenin barışına özgürlüğüne, eşitliğine, hukukuna sahip çıkacaktır.

Adalet saraylarının içinde adalet değil haksızlık hukuksuzluk dağıtılıyor. Çünkü alınan kararlar siyasidir, hukuki değildir. Son 3 yıldır OHAL ile ülkeyi yönettiler ve mağdur olmayan tek bir insan bırakmadılar. Ülkenin barış isteyen insanlarını, seçilmiş vekilleri, belediye eş başkanlarını cezaevlerine gönderdiler.

Buradan söz veriyoruz, önümüze konulacak olan ilk sandıkta başta kayyımlar olmak üzere AKP’yi de Erdoğan’ı da sandığa gömeceğiz.

Keşke 3. köprü yerine halklar arasında barış köprüsü kursaydınız. Bu ülkede güven, umut bırakmadınız. Ama Türkiye halkları barışa, demokrasiye, insan haklarına inanan herkes artık gidişinizden yana.

AKP hükümetine sesleniyoruz, seçimi kaybettiniz. Şimdi önünüzde en az 5 yılınız var. Bakın bakalım HDP ve Demirtaş bu ülkeyi nasıl özgürleştiriyor, nasıl güzelleştiriyor.

Bir cumhurbaşkanı adayı düşünün şu an cezaevinde ve kampanya yürütemiyor. Bilsinler ki bugün Türkiye’de milyonlarca insan birer Demirtaş. Onlar Demirtaş’ın cesaretinden, HDP’nin siyasetinden korkuyorlar. Bunun için bize saldırıyor her gün bir yalan ve iftira uyduruyorlar.

“53 kişinin kanı Demirtaş’ın eline bulaşmıştır” diyor Erdoğan. 6-8 Ekim olaylarından Demirtaş’ı sorumlu tutuyor. Biz onların bu yalanlarını halkın vicdanına bırakıyoruz. Onların korkusu sevgili Selahattin Demirtaş Edirne’de. Erdoğan’ın elinden gelse Edirne’yi haritadan silecek. Çünkü Demirtaş onun kabusu olmuş ama korkunun ecele faydası yok. Bu halk kararını vermiş Demirtaş’ı cumhurbaşkanı seçecek.

HDP de kabusları olmuş. Baraj altında bırakmak için her türlü provakasyonu deniyorlar. Daha birkaç gün önce Suruç’ta 4 kişi öldü. Uydurdukları yalan tutmadı. Sorumlu olanları cezalandırmak yerine mağdur olanları tutukluyorlar. Ülkenin vicdanlı hakimlerine sesleniyoruz, yüreğinizde bir damla adalet varsa Suruç olayını yakından takip edin. Suruç bir provokasyondur. Biz Diyarbakır, Ankara, Suruç katliamlarını bu provakasyonları biliriz. Suruç her yanıyla aydınlatılmalı, sorumluları açığa çıkarılmalı ve cezalandırılmalıdır.

Kendi geleceğimizi kendimiz kuracağız. Genç başladık genç bitireceğiz. “Geceleri de meydanları da sokakları da terk etmeyeceğiz” diyen kadın arkadaşlarım 24 Haziran’da kurduğumuz ittifak sandıklardan fışkıracak.

Varlığımız bu ülkenin barışına ve ortak geleceğine armağan olsun. Yaşasın halkların kardeşliği. Bu ülke Erdoğan’a mahkum değil AKP’ye muhtaç değildir.”

Buldan’ın konuşmasının ardından Demirtaş’ın TRT’de yaptığı seçim konuşmasını kitlenin dinlemesinin ardından kitle miting alanından ayrılmaya başladı.

Ezilenler Vuracak O Saray Yıkılacak

Ne AKP Ne CHP Kurtuluş Birleşik Mücadelede

İstanbuldan Komünistler