13 Haziran, yani meteorolojinin günler öncesinden rekor sıcaklık için uyarıda bulunduğu bu günde, sabah dokuz akşam beş bizi güneş altında eylem yapmaya mecbur bırakan Cemil Tugay’ın yaptığı basın açıklamasına bir kamu emekçisi olarak biz de buradan cevap verelim.

Gerçekleştirdiği basın toplantısında “Bütçede sorun yok. Ama kanunen yasal sınırı aşamam, ne yapabilirim?” diyor. Bir gazeteci Karşıyaka belediye başkanı iken aynı yasal sınırı aştığını hatırlatınca da, Karşıyaka’da az miktar aştığını ve memur sayısının az olduğunu gerekçe göstermiş. Cemil Tugay’a göre demek ki, evet kanuna karşı gelinemez ancak az miktar karşı gelinebilir. Az miktarın az miktar olduğunu da yine Cemil Tugay anlar.

Üç ay önceki sendika ziyaretinde mevcut sözleşmeden daha kazanımlı bir sözleşme sözü verirken yasal sınır nedense hiç gündeminde yoktu. Kaldı ki bu yasal sınır 12 sene önce iktidar eliyle, Türkiye’nin taraf olduğu İLO sözleşmelerine aykırı olarak konulmuş, yıllar içinde enflasyondan dolayı ekonomik olarak akıl dışı bir değere dönüşmüş, esasen iktidarın bile öyle yana yakıla gündeminde olmayan, belirli aralıklarla af çıkartılan (2013, 2020, 2022) bir sınır. Neyse, bunu Cemil Tugay’a anlatmak zaten imkansız artık biliyoruz, biz onu iyi tanıdık. Hatta sadece onu değil, siyasilerin artık halktan ve emekçilerden kopuk ayrı bir toplum katmanı olduğunu da biliyoruz. Bizi biz var edeceğiz.

Bugün sabah belediye önünde, Avatar filmindeki klanların birleşmesi gibi tüm sendikaların üyeleri bir araya gelirken, Gezi’deki duygularımızı anımsadık. Az da olsa bu bile güzeldi. Cemil Tugay’ın dediği gibi hiç de öyle “bir grup memur ve dışarıdan bazı gruplar”  değildi. Birim değişikliği yapmış, yıllardır göremediğimiz memur arkadaşlarımızı dahi gördük. Basın açıklaması için gazetecilerin başkanlığa girişi sırasında, bu konunun biz de muhatabıyız, bizim de basın toplantısında olmamız gerekir diyerek içeriye girmek istediğimiz anda bize biber gazı sıktıran Cemil Tugay bu son paragraf sana; bugün çeşitli yangınlarda sıcaklıktan bayılan beş itfaiye emekçisi arkadaşımızın haberini aldık, ama unutma bu sıcaklık sadece bizi bayıltmaz; hepimiz aynı güneşin altındayız.

İzmir’den Köz Okuru Bir İtfaiye Emekçisi