Birleşik Mücadele Güçleri (BMG) “Yolsuzluğa, İşsizliğe Karşı Birleşirsek Kazanırız” çağrısıyla Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde bir forum düzenledi. Etkinliğe bir çok siyaset katıldı.

BMG adına yapılan açılış konuşmasını Senar Şat yaptı. Türkiye’de sol ve sosyalistlerin 50 yıldır mücadele ettiğini ve büyük bir deneyim sahibi olduğunu belirtti. Parçalı mücadeleleri bir araya getirmek üzere BMG’nin kurulduğu vurgulanarak, amacın bu güçleri aynı çatı altında tutup işsizliğe, hukuksuzluğa ve sömürüye karşı çıkmak olduğu söylendi. “BMG yoksulların, işsizlerin, emekçilerin, kadıların LGBTİ+’ların, yoksul Kürt Halkının, Alevilerin, ezilen ve sömürülen her kesimin ihtiyacı olarak doğdu BMG, ezilen sömürülen her kesimin sesi olmaya çalıştı çalışmaya da devam ediyor” denildi.

Etkinlikte planlanan şekilde bir çok direniş yerlerinden işçiler konuştu. Duyuruda serbest kürsü olduğu vurgulandı.

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi (TDİ), Kod-29 ile işten atılan Sinbo İşçisi, İstanbul KHK Platformu, Kağıt Toplama işçileri, Ferit Şenyaşar, Galataport işçisi, bir Belediye işçisi, CarrefourSa Depo İşçileri, SML Etiket işçisi, Emekli-Sen, Birleşik Gençlik Meclisi (BGM), Barınamıyoruz girişimi, HDP Kadın Koordinasyonu konuşma yaptı.

Ardından HDP Milletvekili Murat Çepni konuşma yaptı. Konuşmasında “BMG bir yeni yaşam perspektifi, bir mücadelenin zafere taşınılması perspektifidir ve önemlidir. Bu nedenle BMG’nin büyütülmesi gerekir. Bu anlamda HDP olarak mücadelenin merkezindeyiz. Bize soruyorlar HDP ittifaksız olur mu? HDP bir oy kalabalığı değildir, HDP bir oy çokluğu değildir. HDP’siz ittifak olur mu diye soranlara bunu söylüyoruz, HDP’siz Kürt halkı olmadan özgürlük kazanılamaz. HDP olmadan Kürt halkı olmadan işçi sınıfı özgürlüğünü, ekmeğini kazanamaz” dedi.

Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) müzik grupları ve Grup Vardiya’nın müzik dinletisinin ardından etkinlik son buldu.

Etkinlikte KöZ’ün arkadasında duranlar olarak biz de söz almak istedik. Ancak teknik nedenlerle yetişmediği, geciken müzik gruplarını sahneye almak istedikleri gerekçesiyle söz verilmedi. Ancak bildiğimiz kadarıyla katılan hiç bir siyasete söz hakkı verilmedi. Eğer kürsüde söz alsaydık konuşacaklarımızı ve selamlama mesajımızı daha sonra okunması için göndersek de okunmadı.

Mesajımızda şunları yazmıştık: “Birleşik Mücadele Güçleri’nin düzenlediği etkinliğinizi selamlıyoruz. Ezilenlerin ve emekçilerin demokrasi mücadelesini büyütme ve başarıya ulaştırma hedefiyle yola çıktığını söyleyen Birleşik Mücadele Güçleri’nin etkinliğine katılan ezilenler ve emekçiler kendi sesleriyle mücadelelerini bize anlattılar.

Bugün Demokrasi mücadelesinin düşmanları, her yerde saldırılarını katmerleştirmiştir. İşçilere, kadınlara, Kürtlere yapılan saldırılar her geçen gün artmaktadır. Aynı saldırılar kürtler özelinde HDP’ye yönelik olarak saldırılarda ortaklaşmış, Kürtlerin esaretini perçinlemek için el ele vermişlerdir. Aynı güçler bugün HDP’yi görünmez kılmaya çalışmaktadır. Helalleşme çağrıları yapan gerici Millet İttifakı’nın sözcüsü Kılıçdaroğlu, aynı zamanda Kandil’i bombalamaktan söz etmektedir. Ne Cumhur İttifakı’nın, ne Millet İttifakı’nın, başta Kürtler olmak üzere, ezilenlere ve emekçilere en ufak bir yararı olmaz. Her iki gerici ittifak da Rojava’nın düşmanlarıdır. Rojava’nın düşmanlarına karşı sokaklarda, meydanlarda kitlesel birleşik mücadeleyi örmek asli görevlerimizdendir. Bu seçimlerde de HDP adıyla seçimlere girip, ‘Her iki turda da Rojava’nın düşmanlarına oy yok!’ çağrılarıyla eylemli mücadeleyi büyütmek gerekir. Birleşik Mücadele Güçleri’nin de düzenin bu kirli ittifakına karşı mücadeleyi daha yükseğe taşıyacağı umuduyla hepinizi coşkuyla selamlıyoruz. Biz de KöZ’ün arkasında duranlar olarak bu çalışmaların birlikte yürütülmesi için gereken sorumluluğu alacağız.”

HER İKİ TURDA DA ROJAVA’NIN DÜŞMANLARINA OY YOK!

Kadıköy’den Komünistler