19-22 Aralık 2000’de devrimci tutsakların dışardaki tasfiyeci rüzgâra rağmen devrimci örgütte ısrar edip hapishanelerde kendi disiplinleri uyarınca aldıkları karara uyup başlattıkları direnişte, burjuvazinin saldırılarından yaralı olarak çıkanlardandı Birsen Kars. DHKP-C dava tutsağı olan Birsen Kars, diri diri yakıldığı saldırıların deformasyonunu ömrü boyunca beraberinde taşıdı. Bu saldırıların sonucu olarak yakalandığı kanser hastalığı dolayısıyla Stuttgart’ta tedavi görmekte olan Kars, 7 Şubat 2022’de hayatını kaybetti. Kars’ı “yoldaş” olarak sahiplenenler göstermektedir ki Birsen Kars örgütlü bir devrimci olarak ölmüştür.

Birsen Kars’ın cenazesi Türkiye’ye getirildikten sonra daha önce otopsi yapılmasına rağmen otopsi bahanesiyle kaçırıldı. Cenazeyi almak isteyenler ve vasiyeti üzere Gazi mezarlığına gömülmesi için Gazi Cemevinde bekleyenler gözaltına alındı. Bunun üzerine Gazi cemevine destek için çağrı yapıldı. KöZ’ün arkasında duran komünistler olarak biz de Gazi cemevine gitsek de cenaze adli tıp kurumuna sevk edilip törenin ertesi gün yapılacağı duyuruldu.

Cenaze töreni Cemevinden başlayıp Gazi mezarlığına kadar yürüyüş şeklindeydi. Yürüyüş boyunca “Birsen Kars ölümsüzdür” , “Kahramanlar Ölmez Halk Yenilmez”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza” sloganları atıldı. Flamayla gitmemize karşın yürüyüşte flamalar yer almadığı için biz de buna uyduk. Ortak sloganlar dışında slogan atılmadı.

Birsen Kars’ın da dâhil olduğu devrimci örgütte ısrar geleneği, 19-22 Aralık’ta; dışardaki solla burjuva liberallerin el ele verip yaptığı “insan hakları savunuculuğu”na inat cezaevinde direnirken bile alınlarına örgütlerinin ismini yazanların, siyasi kimliklerini ve amaçlarını gizlemeyenlerin takınabileceği bir tutumu ifade ediyordu. Oysa zindanların duvarları içerden değil, dışardan yıkılabilir. Bugün de siyasi tutsakları sınıf düşmanının elinden kurtarmak için girişilecek adımların ilki, zindanları yıkacak harekete öncülük ve önderlik edecek devrimci partinin yaratılmasında ısrar etmekten geçer. Birsen Kars ve devrim kavgasında tüm yitirdiklerimizin hesabını aynı ısrarda buluşan devrimciler soracaktır.

 

Birsen Kars Ölümsüzdür!

Zindanlar Yıkılsın, Tutsaklara Özgürlük!

Devrim için Devrimci Parti!

Parti için Komünistlerin Birliği!

Kadıköyden Komünistler