14 Ekim Cuma günü Bartın’daki maden patlamasında 41 işçinin hayatını kaybetmesi üzerine Boğaziçi Üniversitesi Öğrenci Temsilciliği Kurulu, Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs’te 17 Ekim için planladığı “Kaza, Cinayet, Kader Değil, Katliam!” şiarlı eyleme katıldık. Eylemin basın açıklamasında, bu işçi katliamının sorumlusunun işçilerin emeğini hiçe sayan, kar ve rant uğruna emekçileri ölümle burun buruna getirecek koşullarda çalışmak zorunda bırakan ve gerekli önlemleri almayarak sayıştay raporunu görmezden gelen iktidar ve patronlar olduğu ifade edildi. Sorumluların gerekli önlemleri almamalarının 41 maden işçisinin hayatına mal olmasını vurgulayan açıklamada, Soma’da madencilerin emeğini ve yaşamlarını çalanlar cezasızlıkla ödüllendirilirken, Soma davası avukatları Kozağaçlı ve Atalay’ın hala cezaevinde olduğu dile getirildi. Soma’daki, Ermenek’teki, Bartın’daki katliamların sorumluları hesap verene kadar emeğin yaşam pahasına sömürüldüğü bu düzene karşı olan herkes, kampüslerden, meydanlardan ve sokaklardan ses çıkarmaya çağrıldı. “İşçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri işçi denetiminde alınsın”, “Delillerin karartılması şüphesine karşı, sendikaların ve baroların denetimde deliller toplansın”, “Başta Bartın olmak üzere iş cinayetlerinde sorumlu olan bütün yetkililer yargılansın” talepleri sıralanarak ve bu kaza ve cinayetlerin engellenebilir olduğunun altı çizilerek eylem sona erdi.

Birçok farklı siyasi kurumun katıldığı eylemde belirlenen şu sloganlar atıldı: “Kaza Değil Cinayet, Kader Değil Katliam!”, “Katillerden Hesabı Emekçiler Soracak!”, “Kurtuluş Yok Tek Başına, Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz!”, Maden İşçisi Onurumuzdur!”. Biz de “Bartın’da Soma’da Katledenleri İşçilerin Kitlesel Seferberliği Götürecek”, “Emekçilerin ve Ezilenlerin Düşmanı Burjuva İttifaklara İki Turda da Oy Yok”, “Adalet İçin Tek Yol Devrim”, “Seçimle Değil Devrimle Gidecek” içerikli dövizlerimizle eyleme katılım sağladık.

Eylem Boğaziçi Üniversitesi’nde hazırlık öğrencileri için düzenlenen oryantasyon gününe denk geldiği için, eylem sonrasında KöZ’ün arkasında duran komünistler olarak Güney Kampüs’te DİP’li Öğrenciler ve MFT’nin masalarının yanına standımızı açtık. Standımıza gelenlere gazetelerimizi ve çeşitli yayınlarımızı ulaştırdık. Hem eylem sonrasında hem de oryantasyon masamızda, “Boğaziçililerin İhtiyacı Alkış Değil, Cumhur İttifakı’na Karşı Kitlesel Seferberlik” başlıklı Şubat 2021’de çıkmış olan özel sayımızın dağıtımını gerçekleştirdik.

Bartın’da Soma’da Katledenleri İşçilerin Kitlesel Seferberliği Götürecek!

Emekçilerin ve Ezilenlerin Düşmanı Burjuva İttifaklara İki Turda da Oy Yok!

Adalet İçin Tek Yol Devrim!

Üniversitelerden Komünistler