Boğaziçi Üniversitesi Rektör Vekili 1 Haziran’da kampüs içindeki eylem, gösteri ve etkinliklerin yasaklandığını bir dilekçeyle duyurdu. Kayyımın kampüs içinde her türlü basın açıklaması, stant, bildiri dağıtımı, çadır kurma, oturma, dikilme gibi eylem, protesto ve gösterileri yasaklamasına karşı, Boğaziçi Üniversitesi Öğrenci Temsilciliği Kurulu 2 Haziran Cuma günü, saat 12.15’te “Tehditler Bizi Yıldıramaz!” şiarıyla akademisyenlerin nöbetine katılma çağrısında bulundu. Bizler de Köz’ün arkasında duran komünistler olarak düzenlenen protestoya katıldık.

Çok sayıda öğrenci ve gençlik örgütünün geldiği eyleme, TKG “Boyun Eğme!”; TİP’li Öğrenciler “Kayyumlar Gidecek Biz Kalacağız!”, “Lale Devri Nasıl Bittiyse Sülale Devri de Bitecek!”, “Atamayla Gelenler İnadımızla Gidecek!”; Emek Gençliği “BÜLGBTİ+ Onurumuzdur!”, “Kayyum Rektör İstemiyoruz!”; MFT “Üniversite Biat Etmeyecek!”, “Özgürlük Emek İster!” dövizleriyle ve Özgür Boğaziçi “Bitmedi Sürüyor O Kavga ve Sürecek Boğaziçi’ni Biz Yönetinceye Dek!” pankartıyla katıldı.

Biz de “Rejim Krizine Devrim Son Verecek!”, “HDP’ye, ESP’ye, Partizan’a Yönelik Saldırılara Karşı Eylemli Mücadeleye!” ve “Gezi’de ‘Tadında Bitirelim’, 6-7 Ekim’de ‘Ateşi Söndürelim’ Diyenler, Seçimlerde Düzen İttifaklarına Oy Verenler Devrimci Mücadeleden Bahsedemez!” içerikli dövizlerimizle eylemdeydik.

Akademisyenlerin okuduğu ortak açıklamada, Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğünün 880. kez Güney Meydan’da gerçekleştirilen barışçıl nöbeti kanuna aykırı bir eylem olarak nitelediği ve nöbetlere katılanlar hakkında da adli ve idari işlem başlatacağını ilan ettiği duyuruldu; özgür, özerk, demokratik üniversite ve temel hak ve özgürlük mücadelesinden vazgeçmeyecekleri vurgulandı.

Kampüs içinde sivil polisin ve kampüs dışında gözaltı araçlarının olduğu eylem boyunca akademisyenler bu protestonun “barışçıl ve sessiz” bir şekilde geçmesi gerektiği konusunda sıklıkla uyarılarda bulundu. Herhangi bir slogan atılmadan ve ajitasyon yapılmadan gerçekleştirilen nöbetin ardından protesto sona erdi.

Üniversitelerden Komünistler