Köz’ün arkasında duran komünistler olarak, Boğaziçi Üniversitesi oryantasyon günlerinde standımızı açtık. 26-27 Eylül tarihlerinde Güney kampüste (Rumelihisarüstü), 28 Eylül’de ise Anadolu Hisarı kampüsündeydik.

Oryantasyon günleri öncesinde Boğaziçi’ndeki sol siyasetlerin bir araya gelmesi ve oryantasyonu planlaması gündemi ortaya çıktı. Biz de bu bu toplantının alınmasını destekledik fakat toplantı tarihinden son anda haberdar olduk ve toplantıya katılamadık. Aldığımız aktarım neticesinde 26 Eylül sabahı Güney kampüsteydik. Özgürlükçü Gençlik, Doğanın Çocukları, Kampüs Cadıları, Üniversiteli Feminist Kolektif, Emek Gençliği, TİP’li Öğrenciler, Marksist Fikir Topluluğu ve Feminist Boğaziçi de stant açmak için alandaydı. TKP ve TKH ise kendi kulüplerinin standını açtılar. Stantlar açıldıktan bir süre sonra güvenlik amiri ve kulüplerden sorumlu idarecilerin de içinde yer aldığı bir kalabalık yanımıza geldi. İzinsiz masa açılamayacağını söylediler. O halde her kurumun bir dilekçe yazıp ileteceğini söyledik, masaları kaldırtmadık. Siyasi hiçbir şey olmaması gerektiğini söyleyen idareci, TİP ve Köz bayraklarına müdahale etti fakat bayrağımızı kaldırmadık. Alana daha geç saatlerde gelen Kaldıraç Üniversite’nin standına ise doğrudan müdahale edildi. Kaldıraç Dergi satılmasına müsaade etmeyen güvenliğe karşı arkadaşlarımızın yanında durduk fakat bu yan yana gelişe tüm sol siyasetlerin dahil olduğunu söyleyemeyiz. Son tahlilde Kaldıraç’a dönük saldırıyı püskürtemedik. Aynı gün Feminist Boğaziçi’nin gökkuşağı bayrağı da ÖGB tarafından kaldırıldı.

Oryantasyonun ikinci gününde daha az sol siyaset vardı. Standımızı açmamızın ardından, Köz’ün stand açmasına izin verilmediğine dair uyarıldık. Masamızı kaldırıp stant malzemelerimizi yere taşıma kararı aldık. Sonrasında bayrağımıza da müdahale oldu fakat bayrağımızı kaldırmadık. Aynı gün, bizim alana gelmediğimiz daha erken saatlerde Kaldıraç Üniversite standına da tekrar müdahale edildi.

Oryantasyonun Anadolu Hisarı ayağında, alandaki tek siyasi kurumduk. Masamızı açtıktan bir süre sonra masamızı kaldırmamız istendi. Masamızı kaldırmayı uygun gördük.

Oryantasyon günlerinde siyasi kurumlara ilgi geçtiğimiz yıllara oranla düşüktü. Bu durum, bizim için de geçerliydi. Yalnızca öğrenci kitlesinin değil, sol akımların da ilgisi geçen yılın gerisindeydi. Bunun yanı sıra alanda yoğun polis varlığını gözlemledik. Müdahaleye karşı koymaya kararlı bir toplamı karşısında göremeyen polis ve ÖGB, buna rağmen kendinden emin bir şekilde hareket edemedi.

Oryantasyon günlerinde standımızı ziyaret edenlere Köz’ün temel görüşlerini, özel olarak da devrimci önderlik boşluğu tespitimizi anlattık. Güncel politik meselelerde tutumlarımızı da bununla ilişkilendirerek açıkladık. Oryantasyon günlerinde yaygın dağıtım için kullanabileceğimiz bir materyal hazırlamamış olmamız eksiklikti. Önümüzdeki dönemde faaliyetlerimizin planlama aşamasını daha iyi ele alarak bu gibi sorunları aşmak istiyoruz.

Üniversitelerden Komünistler