21 Temmuz’da Boğaziçi Üniversitesi ÖTK’nın çağrısıyla gerçekleşen, “Ücretsiz, Nitelikli Barınma Haktır, Gasp Edilemez” şiarlı basın açıklamasına ve ardından gerçekleşen “yurt krizi” konulu foruma katıldık. Basın açıklamasına ve foruma katılım, geçmiş döneme kıyasla yüksekti.

Forumda, depremzedeler dahil yüzlerce öğrenciye yurt hakkı tanınmadığı, üniversite yönetiminin bu konuda çözüm üretmediği aktarıldı. Üniversite tanıtım günlerinde “yurtlar” konulu toplantılara girilmesi ve tercih yapacak öğrenciler önünde sorunun anlatılması önerildi. Ayrıca Hisarüstü mahallesi sakinleriyle de bu konunun tartışılması, barınma sorunu gündemli bir forumun halkla birlikte Doğatepe Parkı’nda yapılması önerildi. Barınma sorununun, “apolitik” fakat sorunu hisseden öğrencileri de işin içine katacak şekilde gündem edilmesi önerildi. Kitleleleri bu sorun etrafında birleştirmenin gerekliliği vurgulandı.

Bizim önerimiz de barınma sorununun kampüs içiyle sınırlı tutulmaması, bu meselenin mahalledeki emekçilerin de gündemine sokulması idi. Bunun için mahallede bir bildiri çalışması yapmanın, emekçilerle birebir temas kurmanın önemli olacağını söyledik. Aynı zamanda bu gibi forumların düzenli hale gelmesinin, sorunların tespitinin ve çözüm önerilerine dair tartışmaların bu forumlarda yapılmasının önemini vurguladık. Görüşümüz olumlu karşılandı.

Önümüzdeki süreçte de eylemler düzenlenmesi kararı alındı ve forum sonlandırıldı.

Üniversitelerden Komünistler