6 Şubat tarihinde yaşanılan depremde binlerce emekçi hayatını kaybetti ve milyonlarcası da temel yaşam haklarından mahrum kaldı.
Yaşanılan depremin ardından tüm sol hareketler, dayanışma çağrıları yükselterek bölgedeki emekçilere gereken malzemeyi toplamak için seferber oldu.
Bizler de Köz’ün arkasında duran komünistler olarak, içerisinde çalışma yürüttüğümüz Mayısta Yaşam Kooperatifi aracılığıyla bir araya gelip böyle bir süreçte nasıl bir hat izleyeceğimizi ele alacağımız bir toplantı çağrısı yükselttik. 1 Mayıs Mahallesi’nde böyle bir çağrıyı yükseltirken aynı zamanda diğer yöre dernekleri ve siyasetlere de çağrı yaptık. Gerçekleştirdiğimiz toplantının ardından, ’’Tepeden Tırnağa Çürük Bu Düzende Düzenin Altında Kalan Biziz, Çözüm de Kendi Ellerimizde!’’ şiarıyla deprem bölgelerine yardımlarımızı iletip, 1 Mayıs Mahallesi emekçileriyle birlikte böyle bir dayanışma çağrısında buluştuk. 1 Mayıs Mahallesi kapsamında, yoğun bir çalışma yapıp mahalledeki emekçilerle birlikte dayanışma faaliyeti yürüttük.
Çalışmalarında yer aldığımız kooperatif aracılığıyla dayanışma faaliyeti yürütmenin anlamı da elbette şu noktalarda yatmaktadır, halihazırda solun dayanışma faaliyetleri yürüterek, siyasi partilerin tamamen böyle bir hatta evrilmiş olması bu tarz faaliyetlerin mahiyetini azaltmamaktadır. Nitekim dayanışma faaliyetleri emekçilere ulaşmadaki bir araçtır fakat unutulmamalıdır ki bu araç salt siyasi faaliyetin yerini dolduramazdır. Öne çıkarılması gereken böyle bir aracı kullanarak siyaset yapma imkanını yaratmak olmalıdır.
Biliyoruz ki, çürük olan bu düzende düzenin altında kalanlar da yine emekçiler olacaktır elbette dayanışma çağrıları önemlidir fakat emekçilerin seferberliği sağlanıp tepeden tırnağa çürük olan bu düzen yerle bir edilmedikçe de kurtuluş mümkün olmayacaktır. İçerisinden geçtiğimiz süreçte, çalışma yürüttüğümüz kurum ve alanlarda reklam ve rekabetten uzak, ayrım çizgilerini belirleyerek emekçi ve ezilenlerin var olan hükümete karşı harekete geçirilmesini savunan siyasi söylemlerle eyleme geçmek olmalıdır. Bizler bugün bunları yapmaya, içerisinde bulunduğumuz kurumları böyle bir hatta kullanmaya devam edeceğiz.
 Anadolu Yakasından Komünistler