30 Aralık Cumartesi günü düzenlenen DEM Parti Ataşehir olağanüstü kongresine katıldık. Açılış konuşmasında kongrenin olağanüstü biçimde toplanmasının DEM Parti’yi silme girişimlerinin bir sonucu olduğu ifade edildi. Bu baskılara rağmen zulme direnen onurlu halkların çoğalacağı, faşizmin yenileceği vurgulandı. Ardından devrim şehitleri için saygı duruşu gerçekleştirildi.

Ardından sözü alan DEM parti MYK üyesi Murad Mıhçı şunları ifade etti:

“Bizi baskılarla sindirebileceklerini sanıyorlar ancak bizler barış özgürlük demokrasi mücadelesinin hamallarıyız, mücadelemize güçlenerek devam ediyoruz. Kongremizi HEDEP adıyla yaptık ancak bu isim HADEP’i andırıyor diye kabul edilmedi. Bizi oyalayarak yaklaşan seçimlerde örgütlerimizi dağıtacaklarını sanıyorlar. İsmimiz yine değişmek zorunda kalsa da dağılmayacağız. Halklarımız toplumun sorunlarının farkında ancak biz bu farkındalığı örgütleme noktasında yetersiz kaldık. Buradan dersler çıkardık, kongremiz ardından halk toplantıları yaptık ve yol haritasını halklarımızla belirledik. Yerel seçimlerde de bu yol haritasıyla yürüyeceğiz, çalışmalarımız daha güçlü ve örgütlü olacak. Başından beri fikriyatımız olan üçüncü yolu sürdürecek, kutuplaşan ayrı yapıların bir parçası olma dayatmasını kabul etmeyip doğrunun üçüncü yol olduğunu herkese söyleyeceğiz.”

Konuşmanın ardından kongreye katılanlar divan tarafından kürsüden selamlandı, ancak herhangi bir katılımcının mesajı okunmadı. İlettiğimiz selamlama mesajımız şu şekildeydi:

DEM parti Ataşehir ilçe kongresini Köz olarak selamlıyoruz. Demokrasi mücadelesinin en önünde yer alan DEM vekilleri, DEM Partili Kürtler yıllardır saldırı ve baskı ile karşı karşıya, zindanlarda, tecrit altında tutuluyor. Bugün bu saldırılara boyun eğmemek , her zamankinden güçlü şekilde siyasi tutsaklara özgürlük demek, demokrasi mücadelesi vermenin birincil koşuludur.

Asıl soru ise demokrasi mücadelesinin nasıl verileceğidir. Bugün baskılar fazla olsa da demokrasi güçlerinin imkanları da geniştir. Devamlı seçimler gündeme gelmekteyken düzen partilerini desteklemeyen bağımsız bir hat ezilenlerin ve emekçilerin ortak demokrasi mücadelesinin tek kaldıracıdır. Zindanlardaki mücadeleye güç verecek olan da, emekçilere cesaret verecek olan da budur.

Kongrenizin bu mücadele yolunda bir adım olacağını temenni ediyor tekrar coşkuyla selamlıyoruz.”

Anadolu Yakasından Komünistler