İzmir’de BDSP, ÇHD, Dev-Tekstil, DKDER, Halkevleri, Kaldıraç, Köz, Söz ve Eylem ile TÖP Maraş’ta meydana gelen depremlerin ardından yaşanan süreçte yaşanan hak ihlalleri protesto etmek için basın açıklaması düzenledi. 25 Mart 2023’te gerçekleştirilen açıklamaya HDP İzmir İl Örgütü ve Partizan da destek verdi. Karşıyaka Çarşı girişinde düzenlenen açıklamada, “Afetleri katliama dönüştüren bu düzenden hesap soracağız” yazılı pankart taşındı. “Katillerden hesabı emekçiler soracak”, “Deprem değil sermaye öldürür”, “Kurtuluş Yok Tek Başına, Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz” ve “Katil devlet hesap verecek” sloganları atıldı.

Grup adına yapılan açıklamada, bölgeye gitmek isteyen gönüllülerin deprem bölgesine hızlıca ulaşmalarının önüne geçildiği, on binlerce insan enkaz altındayken bankaların ve cemaat yurtlarının para kasalarının öncelikli olarak kurtarıldığı, depremi katliama dönüştüren AKP’lilerin sorumluluk alıp istifa etmek yerine halka hala yalan söylemeye devam ettiği, tüm bunların imar planı oyunları ve sağlıksız yapılaşma ile zenginleşen burjuvazinin halkı suçlu ilan etme tiyatrosuna alet edildiği vurgulandı.

Basın açıklamasında aşağıdaki noktalar belirtildi:

“Bir halkın yaralarını sarmak, arama-kurtarma çalışmaları için bölgeye giden madencilerin, inşaat işçilerin, uluslararası arama-kurtarma ekiplerinin, gönüllülerin çalışmaları devletin muktedir görüntüsü zedelenmesin diye engellenmiş, televizyon ekranlarından ‘Her yere ulaştık’ açıklamaları yaparken bölgeden gelen bilgiler Erdoğan’dan, Soylu’suna, AFAD Başkanı’na kadar yalan söylerken; bölgeye gitmek isteyen gönüllülerin deprem bölgesine hızlıca ulaşmalarının önüne geçildi. Dayanışma amacıyla halkın, belediyelerin göndermiş olduğu yardım malzemelerine el konulmuş ve AFAD, valilik gibi kurumların logoları zorla bastırılmıştır. Enkaz altında sosyal medya üzerinden hayatta kalmaya çalışan insanların sesi Twitter engellenerek kısılmıştır. Arama kurtarma çalışmalarında AFAD ekipleri ses gelen enkazdan apar topar vali yakınını kurtarmak üzere ayrılmıştır. On binlerce insan enkaz altındayken bankaların ve cemaat yurtlarının para kasaları öncelikli olarak kurtarılmıştır.”

Açıklamada ayrıca devlete yönelik depremle alakalı talepler de dile getirildi. Açıklamada dile getirilen bu ve kimi başka noktalar Köz’ün arkasında duran komünistler olarak onaylamadığımız bir çizgiyi temsil etse de sınıflar arası ayrım ve devletin burjuva kimliğini faş eden eyleme destek vermenin daha önemli ve gerekli olduğunu düşündüğümüz için eylemi örgütleyenler arasında yer aldık.

İzmir’den Komünistler