İzmir’de Akar Tekstil patronlarından Onur Akar’ın Türk-İş’e bağlı Deri Dokuma ve Tekstil İşçileri Sendikası (DERİTEKS) yöneticilerine silahla saldırıp sendika genel başkanı Makum Alagöz’ü silahla yaralaması 14 Şubat 2023 günü işyeri önünde düzenlenen ve yüzlerce kişinin katıldığı bir yürüyüş ve basın açıklaması ile protesto edildi. Eyleme Türk-İş sendikalarının yanı sıra DİSK ve KESK’e bağlı sendikalar ile aralarında BDSP, DEM Parti, EMEP, DİP, Kaldıraç, Köz ve TÖP’ün yer aldığı siyasetler de destek verdi. Eyleme Kaldıraç ve Köz’ün desteklediği İzmir bağımsız belediye başkan adayı Yalçın Yanık da katıldı. Eyleme ayrıca Taşeron Belediye İşçileri Birliği (TABİB) de destek verdi.

Eylemde “Kurtuluş Yok Tek Başına, Ya Hep Beraber, Ya Hiçbirimiz”; “Birleşe Birleşe Kazanacağız”, “Zafer Direnen Emekçinin Olacak”, “Patronlar Vuruyor, AKP Koruyor”, “Sendika Hakkımız Engellenemez” sloganları atıldı. Türk-İş yöneticileri yaptıkları konuşmalarda saldırıyı protesto ederken teslimiyetçi bir çizginin nişanesi olarak tek amaçlarının müzakere olduğu, kimsenin kendilerini müzakere masasından çekemeyeceği; sendika olarak işyerlerinin kapanmaması için zor günlerde işyerlerine hep destek oldukları lafızlarını ettiler.

Eylemde kendisine desteklerini belirtenlerle sohbet eden Yalçın Yanık işçileri güvencesiz, sendikasız, sigortasız çalışmaya mahkum etmeye çalışan, en basit hak talebinde bulunanlara saldıran patronların karşısına emekçilerin hep birlikte dikilmekten başka çaresi olmadığını vurguladı; yaklaşan yerel seçimlerde burjuvazi bloklarına değil, emekçilerin tarafında olan adaylara destek çağrısında bulundu.

İzmir’den Komünistler