1 Mayıs Mahallesi’ndeki muhtarlık çalışmalarında, mahallemizdeki tüm yöre dernekleri ziyaret edilmiş, hepsiyle ayrı ayrı nasıl bir muhtarlık olması gerektiği hakkında konuşulmuş ve en son olarak da, bu derneklerin dahil olduğu ortak bir toplantı gerçekleştirilmişti.

Bu toplantıların ardından muhtarlık çalışmalarını yürütmek üzere bir kampanya kurulu kuruldu. Kampanya kurulu üzerinden bu projeyi 1 Mayıs Mahallesi’nin diğer parçalarına da önermeyi önümüze koymuştuk. Bu bağlamda da 1 Mayıs Mahallesi’nin bir diğer parçası olan Yenişehir Mahallesine yönelikte bu öneriyi ele aldık. Mustafa Kemal Mahalleleri Derneğine bu önerimizi sunduk. Dernekteki arkadaşlarda muhtar adaylığına yönelik gündemlerinin olduğunu ve bunu değerlendireceklerini ifade ettiler. 1 Mayıs Mahallesinin bu kısmı kentsel dönüşüm konusunda daha fazla gündem olmuş, mahalleye yönelik imar planları çıkmış ve mahalleliyi topyekün sürgün edecek planlar devreye 2012 yılından itibaren sokulmuştu. İşte bu saldırılar karşısında 2012 den beri mücadele yürüten ve Köz olarak bizimde o günden beri her türlü faaliyetlerinde destek verdiğimiz dernek, mahallenin rantçılara peşkeş çekilmesini engelleyerek bu günlere gelebilmiştir. Bundan sonraki süreçte mahallelerimize yönelik bu saldırıların daha da artacağının farkında olunmasından kaynaklı, daha güçlü bir mücadele hattı örebilmek için, rantçıların değil, 1 Mayıs Mahallesi halkının yanında olabilecek, mahalle meclislerine tabi çalışabilecek bir muhtarlık oluşturmak gerektiğini önüne koymuştur. Bu hedeflere uygun bir muhtarlık için dernek başkanı Yenişehir Mahallesi muhtar adayı olarak çıkarıldı. Açıklanana bu adaylığın ardından 1 Mayıs Mahallesi’nin her iki parçası içinde ayrı ayrı çalışma yürütmek yerine ortak bir çalışma yürütme kararını aldık.

Tek bir kampanya kurulu üzerinden yürütülen çalışmalarda, Aşıkveysel Mahallesi muhtar adayı Engin Gürbüz ve Yenişehir Mahallesi muhtar adayı Mehmet Taş için broşür bastırıldı. Mahalle meclislerine tabi olan, rantçıların değil mahalle halkının yanında yer alan, muhtarlık gelirlerini mahalle meclislerinin denetimine bırakan, her konuda şeffaflığı baz alan ve sarayın değil mahalle halkının muhtarları olacaklarını savunan ilkeler üzerinden çıkarılan broşürlerle çalışmalara başlandı. Her iki muhtar adayı da, şuan hali hazırda faaliyetlerini yürüten ve mahalledeki bir dizi yöre derneğini, Demokratik Kitle Örgütlerini ve siyasi kurumları içeren 1 Mayıs Mahallesi Halk Meclisinin çalışmalarına aktif bir şekilde katılmakta ve bu meclisi güçlendirmek için çalışmalarını yürütmektedirler.

Muhtarlığın gelirlerini mahalle meclislerinin denetimine bırakacak olan böylesi bir muhtarlığın çalışmalarının kolektif olması gerektiği gibi, bu çalışmaların giderlerinin de aynı şekilde karşılanması gerekmektedir. Bu bakış açısıyla muhtarlık çalışmalarının giderleri için ortak bir kasa oluşturulmuş ve bu kampanyayı destekleyenlerin ortak katkılarıyla giderlerin de bu kasadan karşılanması kararı alınmıştır.

Bu bağlamda yürütülen muhtarlık faaliyeti çalışmalarına Köz’ün arkasında duran komünistler olarak olabildiğince dahil olmaya çalışıyoruz ve bu muhtarlık çalışmalarının mahalledeki dayanışmayı ve mücadeleyi yükseltmeye hizmet etmesi için gayret gösteriyoruz.

Sarayın Değil  Mahalle Meclislerinin Muhtar Adaylarını Destekleyelim!

1 Mayıs Mahallesi’nden Komünistler