16 Aralık Cuma günü, Gençlik Örgütleri ile birlikte Koç Üniversitesi Hastanesi direnişini ziyaret ettik. Bir haftayı aşan direniş, taşeron çalışmaya, düşük ücret dayatmasına, ağır çalışma koşullarına ve mobbing ve tacize karşı işçilerin sendikalaşmasıyla birlikte işten atılmasıyla başlamıştı.
“İşçi Gençlik El Ele Mücadeleye! Direnen Koç Üniversitesi Hastanesi İşçileri Yalnız Değildir!” pankartıyla katıldığımız ziyarette, DGB, DÖB, Öğrenci Faaliyeti, Öğrenci Dayanışması, Öğrenci Kolektifi, Özgürlükçü Gençlik, Yeni Demokrat Gençlik, SGDF ve ÜFK vardı. Bizler de KöZ’ün arkasında duran komünistler olarak, “12 Eylül Rejimini De Kurumlarını Da Emekçilerin Seferberliği Süpürecek!” ve “Özgürlük Savaşan İşçilerle Gelecek!” şiarlı dövizlerimizle katıldık.
Yoksulluğa Feminist İsyan’ın ve Musa Piroğlu’nun sonradan katılmasıyla birlikte, polis dayanışma ziyaretinde bulunanlara barikatlar kurarak gelmelerini ve basını engellemeye çalıştı. Polisin tüm bu engelleme girişimlerine rağmen gençlik örgütleri ve feministler direnişteki Koç Üniversitesi Hastanesi işçileriyle bir araya gelerek açıklamalarını gerçekleştirdi ve direnişi dayanışma ile büyütmenin önemi vurgulandı.
Özgürlük Savaşan İşçilerle Gelecek!
Üniversitelerden Komünistler