Kuruluş yıldönümü kimileri için coşkuyla kutlanacak bir tarihsel dönüm noktası olan Türkiye Cumhuriyeti, Mısak-ı Milli sınırlarının içine kadar gelmiş Ekim Devrimi'ne karşı emperyalistlerin ön açmasıyla kurulmuş bir ileri karakoldur. "İleri" sıfatı ancak bu noktada kendisine yakışır.
Ekim Devrimi'nin rüzgarını Anadolu topraklarına taşımak için yola çıkan TKP'nin önder kadrolarını Karadeniz açıklarında katledenler, Cumhuriyet'in kurucularıydı. Amele-rençber şuralarını kurmak, Anadolu'daki hareketin yönünü Ekim Devrimi'ne çevirmek amacını güden komünistleri katledenler, Cumhuriyet'i kuran paşalardı.
Suphilerin katledilmesinin üzerinden 103, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu üzerinden 100 yıl geçti. Suphilerin TKP'si ve dünyanın diğer komünist partileriyle birlikte teşkil ettiği dünya partisi Komünist Enternasyonal bugün yok.
Fakat pusulasını şaşırmayan, Ekim Devrimi'ni rehber, işçilerin ve özgür ulusların sovyet cumhuriyetini amaç edinen komünistler var. Köz'ün arkasında duran komünistler olarak bu dosyayı da bu amaca hizmet etmesi için yayımlıyoruz.

Yazılar