1 Mayıs Mahallesi’nde yöre dernekleri ve mahallede faaliyet yürüten kurumlarla birlikte “1 Mayıs Mahallesi nasıl bir yerel yönetim istiyor?” konulu bir forum örgütledik. 1 Aralık günü Erdal Eren Kültür Merkezi’nde gerçekleşen foruma düzenleyen kurumlar dışında mahalle halkı, muhtar adayları ve belediye başkan adayları katıldı.

Açılış konuşmasında kurumlar adına konuşma yapan arkadaş; mahalle meclislerinin yönetme konusundaki öneminden ve bu meclislere mahallenin tüm kesimlerinden emekçilerin katılımınıngerekliliğinden söz etti. Ardından söz almak isteyen katılımcılar sırasıyla üçer dakika konuşma yaptılar.

Mayısta Yaşam Kooperatifi adına söz olan katılımcı;kooperatifin bir amme hizmeti yapmadığını eğitim sorunun sadece bu kooperatifin varlığıyla çözülemeyeceğini söyledi. Kooperatifin yönetim sisteminin nasıl işlediğinden bahsederek, yerel yönetimlerinde buna benzer şekilde, tüm halka açık meclislerle ilerlemesi gerektiğinden, muhtar ve hatta belediye başkanlarının bile bu meclislere tabi olarak meclisten çıkan kararı uygulamakla yükümlü olmasından, alınan kararların tüm halka şeffaf bir şekilde iletilmesi gerektiğinden, böyle bir yerel yönetimi destekleyeceklerinden bahsetti.

Aşık Veysel Mahallesi Muhtar Adayı Engin Gürbüz; aday olduğumuhtarlık projesinden bahsetti. Muhtarın karar alan değil, mecliste alınankararları uygulayan bir pozisyonunun olacağından, muhtarlığın gelir kapısıolarak görülmeyeceğini, muhtarlığın tüm gelirlerinin meclisin yönetiminde olacağını ve nereye nasıl kullanılacağının kararının meclisten çıkacağını belirtti. Konuşulan ve uygulanacak kararların tüm halka açık olması gerektiğini anlatarak; Beştepe’nin değil 1 Mayıs Mahallesinin muhtar adayı olmanın altını çizmek gerekir dedi. Meclis Beştepe’nin çağrısıyla muhtarların yapacağı buluşmaya katılma derse katılmayız, bunun sonucunda muhtarlık görevim sona erer mi, erebilir ancak zaten amacı salt muhtarlık olanların bu görevi alamayacağını bilmemiz gerekir.

Biz bu maddelerle bir muhtarlığa adayız eğer bu maddelerle aday olan başkaları da varsa onlarla bir ön seçime giderek kaybedenin çekilmesi ve çekilmekle de kalmayıp diğer adayı desteklemesi gerektiğini düşündüğünü,  bunun sadece bir mahallede kalmamasını bu maddelere sahip çıkan her adayı da bulunduğu yerde destekleyeceklerini ileterek sözlerini bitirdi.

Yenişehir Mahallesi Muhtar Adayı Mehmet Taş;muhtarlığın,meclis ve Mustafa Kemal Mahalleleri Derneği ile birlikte ortak çalışmasının önemli olduğunu iletti. Aşık Veysel Mahallesi Muhtar adayının da belirttiği tüm şeffaflık , ön seçim ve gelirlerin meclis denetiminde olması gerektiği durumlarının tamamının kabulü olduğunu ve sarayın değil, halkın muhtar adayı olduğunu paylaştı. Bu muhtarlığın da dernek ve meclisle birlikte hareket etmesi ve bunlara tabi olması gerektiğini vurguladı.

Mustafa Kemal Mahalleleri Derneği adına söz olan katılımcı;bu derneğin ilk kurulduğu günden bu yana mücadele ettiği durumlardan bahsetti.Şu an için mahallenin en büyük sorunlarından birinin imar sorunu olduğunu ve bunun için herkesin çıkan kararları takip etmesi gerektiğinden bahsetti.Kentsel dönüşüm mağduru diğer mahallelerden bahsederek buna karşı en büyük direnci bir arada ve örgütlü durarak gösterebileceğimizden, bunun yolunun da hem derneğe hem de kurulacak mahalle meclislerine katılımdan geçtiğini belirtti.

HDP ve HDK il ve ilçe örgütlerinden söz olan katılımcılar,yerellerde oluşturulacak meclislerin halk ve yerel yönetim için öneminden ve hangi çevreden olursa olsun bunlara katılımın gerektiğinden bahsetti.

CHP Ataşehir Belediye Başkan Adayı; 1 Mayıs Mahallesi’nde olmaktan mutluluk duyduğunu, mahalle meclisleri ve mahalle enstitülerinin önemli olduğunu, kendi belediyeliklerinin de bu şekilde olacağını iletti.Ayrıca siyaset okulları kurarak gençlerin sadece bildiri dağıtarak değil,siyasetin eğitimini alarak bu yolda olmasını istiyoruz dedi.

ESP adına söz alan katılımcı; öncelikle bu forumun muhtarlık ya da diğer adaylıkların tanıtımı için değil mahalle halkının nasıl bir yerel yönetim istediğinin konuşulmasının yeri olması gerekirdi dedi. Halk meclislerinin kurulması gerektiğini, bunun içinde demokrasi için çağrı gruplarına da katılımın olmasını, bu grupların herkese açık olduğunu ve buralarda CHP’lilerin de olduğunu belirtti.

KöZ adına söz alan yoldaş konuşmasında; Türkiye’deki en ufak bir demokratik sorun dahi iktidar sorunu halindeyken önümüzdeki yerel seçimlerinde politik bir zeminde durduğunu görmemiz gerekir. Belediye başkan adaylarından, meclis üyelikleri adaylıklarına hatta muhtar adaylıkları dahi siyasi bir zemindedir. Yerel seçimlerde önemli olan emekçilerin örgütlü gücünü büyütmekten geçer.Bunun için asıl mücadeleyi Erdoğan ve AKP iktidarına karşı örmek gerekir dedi.16 yıldır tek başına hükümet eden AKP özellikle 7 Haziran seçimlerinden beri yönetememeye başladı. Bu yönetememe durumunu lehine çevirmek için MHP ve Cumhur ittifakına mecbur kalan bir AKP ve Erdoğan iktidarıyla karşı karşıyayız. Bunun için meclisteki sandalye sayısına bakarak bile güç kaybeden bir pozisyonda olduğunu basitçe söyleyebiliriz. ABD ile ilişkileri bozulan, Ortadoğu’daki sözde konumunu kaybeden bir iktidardan söz ediyoruz. Peki önümüzdeki yerel seçimlerde bu tablo karşısında biz ne yapmalıyız diye soran yoldaş sözlerine şöyle devam etti; seçimlerde önemli olan emekçilerin AKP ve Erdoğan’a karşı eylemli mücadelesini örmektir. Böylesi bir mücadelede düzen partileriyle kurulacak olan ittifaklardan geçmez. Tabandan mücadeleyi yükseltecek olan halk meclislerini oluşturmaktan, solun en geniş birlikteliğinden geçer. Yani kurulacak bir sol blokla bunu yapabiliriz. Bununla birlikte muhtar adayları,belediye meclis üyesi adayları ve belediye başkan adayları çıkarmak ve bu meclise tabi adayları desteklemek gerekir.Sarayın değil, halkın adayları şiarını yükseltmek ve pratiğe geçirmek gerekir. Sizleri KöZ’ün arkasında duran komünistler olarak AKP-Erdoğan iktidarına karşı verilen mücadeleye omuz vermeye ve mahalle meclislerinde buluşmaya çağırıyoruz diyerek sözlerini bitirdi.

Forumda söz alan mahalleliler, mahallede bulunan yozlaşmadan, uyuşturucu kullanımının yaygınlaşmasından ve kentsel dönüşüm problemlerinden bahsetti. Bunlara çözüm olacak adaylıklarını destekleyeceklerini anlattılar.

Bu forum öncesinde, yöre dernekleri, kurum ve bireysel kişilerin katılımıyla bir mahalle meclisi kurma niyetiyle bir araya geldiğimizi hatırlamak gerekir. Bu forum da bu meclisi kurma çabamızın bir adımıdır. Bu meclis, birden fazla mahalleye bölünmüş, kalekolla gözetim altında tutulmaya çalışılan 1 Mayıs Mahallesi’nde kurulacak olan halk meclisidir. Halk meclisi;tüm katılımcılarıyla birlikte mahalle ve mahallelinin sorun ve sorularına çare olamasa bile bunları tartışmak ve iyi ya da kötü bir karar alarak bunu uygulatacak bir meclis olmalıdır ve bu meclisler kurulurken önemli olan AKP-Erdoğan iktidarına karşı bunu eylemli bir mücadele aracı haline getirmektir. Bu da sanıldığı gibi düzen içindeki partilerin el vermesini beklemekle ya da bu partilere kendilerinin el verdiğini sanmakla olmayacaktır.Saklandığını sandığı düzenin kokuşmuş partilerinin eteklerini artık bırakmalıdır.

Bu mücadele solun bir blok olarak ayrıca tarafını belli etmesiyle başlayacaktır.  HDP ve bileşenlerinin bu seçimlerde yapması gereken CHP ile gizli ya da açık bir aday pazarlığına oturması değil sol bloğun kurulmasıyla birlikte kendi adaylıklarını oluşturmasıdır ve kurulan halk meclislerinden çıkacak adayları desteklemesidir.AKP-Erdoğan iktidarına karşı genel seçimlerde 2. turda İnce ise İnce, Akşener ise Akşener şeklindeki eğreti tutumunu devam ettirmeden, kendisini de aşan bir sol blokla bu seçimlere hazırlanmasıdır.

1 Mayıs Mahallesi’nden Komünistler