Ana Sayfa Ekim Devrimi Dosyası

Ekim Devrimi Dosyası

Köz’ün Ekim Devrimi’ni anmakla yetinmeyip, bu devrimin yolunda yürümeye kararlı bir akım olduğu biliniyor. Ekim Devrimi’ne önderlik eden Bolşeviklerin derslerinin süzüldüğü Komünist Enternasyonal’in ilk dört kongresi komünistlerin parti birliği için mücadele edenlerin rehberi.
1999’dan bugüne Köz sayfalarında Ekim Devrimi’ne ilişkin yazılar, polemikler yer alıyor. Ekim Devrimi’ni yad edilmesi gereken tarihi bir olay değil bugünkü mücadelemizde bize yol gösteren bir kutup yıldızı olarak gördüğümüz için 2009’dan bu yana solun geniş kesimleriyle devrimci mücadelenin temel sorunlarına ilişkin Ekim Devrimi panelleri düzenliyoruz.
2022 yılında ise daha farklı bir adım atmış, Kasım ayını Ekim Devrimi ayı ilan etmiştik. KöZ’ün arkasında duran komünistler Kasım ayı boyunca Ekim Devrimi’ne ilişkin sadece panellerle sınırlı olmayan etkinlikler düzenlemiş, emekçi mahallelerini Ekim Devrimi afişleriyle donatmışlardı. Bunun yanı sıra, Ekim Devrimi’ni belli başlıklarda ele alan bir dosya hazırlamış, o güne dek yayınladığımız Ekim Devrimi konulu yazılarımızı da derleyip bu dosyayla birlikte paylaşmıştık.
Bu yıl ise, Enternasyonal Komünist İşçi Birliği ile birlikte İki Farklı Ekim broşürümüzü yayınladık. Ekim Devrimi’nin 106. yıldönümü vesilesiyle bu dosyamızı da öne çıkarıyoruz.
Yolumuz Ekim Devrimi’nin Yoludur!
Komünist Bir Dünya Kuracağız!

Ekim Devrimi Dosyası

1. Ekim Devrimini Rehber Edinmek Ne Demektir?

2. Ekim Devrimi’nin Yolu Özgürlüğe Giden Tek Yoldur

3. Ekim Devrimi Tarihsel Bir Olgu Değil Politik Bir Pusuladır

4. SSCB’nin Akıbetine Bakarak Ekim Devrimi Hakkında Hüküm Verilemez

5. Ekim Devrimi’ne Önderlik Eden Parti Nasıl Hazırlanır?

6. 20. Yüzyıla ‘EKİM DEVRİMİ’ Damga Vurdu

7. Şubattan Ekime Rus Devrimi Kronolojisi

8. Şubat’ı Ekim’e Taşımak Gerek!

9. Bir Başka Ekim: 1923 Alman Yenilgisi

10. Yüzüncü Yılında Nisan Tezleri

11. Potemkin Zırhlısındaki Ayaklanma Kokmuş Etler Yüzünden Olmadı

12. 21 KOŞULUN BUGÜNKÜ ANLAMI

13. Bolşevikler Hangi Tartışmadan Geçerek 7 Kasım Gününe Geldiler?

14. Kızıl İpin Koptuğu Dönüm Noktası: Komünist Enternasyonal’in Beşinci Kongresi

15. Proleter Devrimciler, ‘Sosyalist Devrimciler’den ve ‘Demokratik Devrimciler’den Devrimci Partiyi Kurma Yolunda Ayrışır