thumbnail of Ekim Devrimi Afis 1

KöZ’ün Ekim Devrimi’ni anmakla yetinmeyip, bu devrimin yolunda yürümeye kararlı bir akım olduğu biliniyor. Ekim Devrimi’ne önderlik eden Bolşeviklerin derslerinin süzüldüğü Komünist Enternasyonal’in ilk dört kongresi komünistlerin parti birliği için mücadele edenlerin rehberi.

1999’dan bugüne KöZ sayfalarında Ekim Devrimi’ne ilişkin yazılar, polemikler yer aldı. Ekim Devrimi’ni yad edilmesi gereken tarihi bir olay değil bugünkü mücadelemizde bize yol gösteren bir kutup yıldızı olarak gördüğümüz için 2011’den bu yana solun geniş kesimleriyle devrimci mücadelenin temel sorunlarına ilişkin Ekim Devrimi panelleri düzenledik.

Bu sene ise daha farklı bir adım atıyoruz Kasım Ayı’nı Ekim Devrimi ayı ilan ediyoruz. KöZ’ün arkasında duran komünistler Kasım ayı boyunca Ekim Devrimi’ne ilişkin sadece panellerle sınırlı olmayan etkinlikler düzenleyecekler. İstanbul ve İzmir’de Ekim Devrimi Tartışmaları çerçevesinde düzenleyeceğimiz üç panel dışında, Birinci Paylaşım Savaşından Ekim Devrimine Giden Yol başlığında söyleşiler gerçekleştireceğiz.

Önümüzdeki günlerde güncelleyerek zenginleştireceğimiz etkinlik programımız şu şekilde:

 Ekim Devrimi Söyleşileri:

Birinci Paylaşım Savaşı’ndan Ekim Devrimine Giden Yol

1 Mayıs Mahallesi / 13 Kasım 2022 / 15:00 / Pirsultan Abdal Derneği

Gazi Mahallesi / 20 Kasım 2022 / 14:00 / Pançuni Cafe

 

Ekim Devrimi Tartışmaları 2022

  • İzmir / 20 Kasım 2022
    • 2023 Seçimleri ve Sol
  • İstanbul / 27 Kasım 2022 / Erdal Eren Kültür Merkezi
    • Emperyalizm, Bağımsızlık Savaşları ve Lozan
    • 2023 Seçimleri ve Sol

Söz konusu etkinliklerde konu edeceğimiz yazıları Kasım ayı boyunca sitemizde yayımlayacağız, yazılar yayımlandıkça Ekim Devrimi Dosyası’nda yerini alacak.

Yolumuz Ekim Devrimi’nin Yoludur!