HDP Tuzla İlçe Örgütü 13 Ekim Cumartesi günü “Ekonomik Kriz nedir? Sorumluları kimlerdir” başlıklı panel düzenledi. Panele 1. Bölge Milletvekili Erol Katırcıoğlu katıldı.
Erol Katırcıoğlu özetle 2018 yılının ekonomik krizine gelmeden önce Türkiye Cumhuriyeti kuruluşu ve iktisat kongresinde alınan önlemlerden başlayarak ekonomik anlamda yapılan atılımları ve hamlelerini Türkiye Cumhuriyeti gözünden özetle anlattı. Daha sonra Cumhuriyetin kazanımlarının bugün yok edildiğini ve özelleştirmeleri anlattı.
Ardından yerel seçimlerde partisinin toplantılar yaptığını anlatarak. Bütün herkesi HDP etrafında örgütlenmeye çağırdı. Neden HDP’de birleşilmediğini de anlamadıklarını belirtti.
Ardından soru cevap kısmına gelindi. Köz’ün arkasında duran Komünistler olarak biz de söz aldık. “Biz ekonomik krizden daha çok siyasi krizden bahsetmek istiyoruz. Yaşadığımız coğrafyada son beş senede 8 seçim 2 ayaklanma ve bir darbe oldu. 2007 yılında Bin Umut vekillerinin meclise girmesiyle ve ardından Gezi Ayaklanması ve Kobane serhıldanı ile siyasi kriz ivme kazanmıştır. Geçtiğimiz Haziran seçimlerinde AKP’nin türlü dalaveresine karşılık meclisten %10 barajını yıkarak geçmiştir. Ancak gözünü cumhurbaşkanlığı seçimlerinde İnce’nin kazanmasına dikenler bu büyük kazanımı görmezden gelmişlerdir. Önümüzde bir yerel seçimler vardır. Bu yerel seçimlere 24 Haziran’da yaptığımız yanlışları tekrarlamadan girmek gerekir. Burjuvazinin hiçbir kirli odağına yedeklenmeden sol bir ittifak ile 24 Haziranın yanlışlarını yapmayız.”
İkinci olarak Erol Katırcıoğlu HDP’de neden birleşilmediğini anlamadığı sorusuna karşılık biz bu soruyu üzerimize alındık ve cevap verme gereği duyduk. “Biz başka bir birlik çalışması yürütüyoruz. Komünistlerin birliği, Komünist parti eksiği duyanlar olarak bir birliğiz ve Türkiye’de böyle bir parti yok. Komünist Enternasyonali referans alanların 21 Koşula uyan bir partiyi kuracağız. Bizim açımızdan da bu konu net ve her yerde anlatmaktan çekinmeyiz. Sizin sorunuza da memnun olduk”
Soru cevap kısmının ardından panel sonlandı.
Tuzla’dan Komünistler