Köz’ün arkasında duran komünistler olarak, 4 Mart günü Esenyurt’ta gerçekleştirilen Emekçilerin Seferberliği İçin Bağımsız Aday çalışması yürüttük.

Çalışma öncesinde bölgede afiş yapılacak yerleri, girilecek kahvehaneleri belirledik.

Sabah saatlerinde afişlerimizi Esenyurt Depo bölgesinde yaptık. Sonrasında Depo bölgesinde esnaf ziyaretleri gerçekleştirdik. Meral Akşener’in devirdiği Altılı Masa’dan, geriye kalan Beşli Masadan, masanın kırık ayağına yedek parça olma gayretindeki soldan konuştuk. Kürdistan’dan göçmüş Kürt esnaflarla sohbetimizde, Kürdistan’da yaşayan kimseden bağımsız adaya destek istemediğimizi açıkladık. Suriyeli ve Afganistanlı göçmenler gibi Kürt göçmenleri de mücadelenin bir parçası olarak kabul ettiğimizi, demokrasi mücadelesinin motor gücünün göçmen Kürt işçiler olduğunu ifade ettik. Gazetemizin 134. sayısının satışını gerçekleştirdik.

Sonrasında kahvehane ziyaretleri gerçekleştirdik ve ajitasyonlarımızı dillendirdik. Ajitasyonlarımızın çerçevesi şu şekildeydi: “İki taraf var! Bir tarafta müteahhit partileri, enkazı yaratanlar, onların Hatay belediye başkanı var. Kürtlerin, kadınların, Alevilerin, işçilerin düşmanları var. NATOcular, IMFciler var. Öteki tarafta ise enkazın altında kalanlar, çürümüş binalarda depremi bekleyenler, Kürtler, kadınlar, Aleviler, işçiler var. Bu iki tarafın ortası yok. Bir tarafta olan, ötekinde olamaz. Bir tarafa destek veren, ötekinin yararına hareket edemez. Seçimlerde de bu iki taraftan birini seçmek gerekir. Müteahhit partilerinin herhangi bir adayına, herhangi bir turda, herhangi bir koşulda, herhangi bir şartla destek verenler; çürümüş binalarda yaşayanların tarafında olamaz, bu tarafın sesini yükseltemez. Bizim tarafımız belli! Bize ‘bekleyin’ diyorlar. ‘Siz susun, biz konuşalım’ diyorlar. Reddediyoruz. Emekçilerin ve ezilenlerin sesini yükseltebilmek için ‘düzen ittifaklarına hiçbir turda oy yok’ diyor, bağımsız cumhurbaşkanı adayı Çetin Eren’i destekliyoruz”

Ajitasyonlarımızın ardından kahvehanelerde masalara oturduk ve sohbet ettik. Kürdistan’daki kayyım gerçeğinden, HDP kapatma davasından, neden HDP dururken bizim aday çıkardığımızdan konuştuk. Aday çalışması için imza topladık.

Çalışmanın sonunda Güney Kültür Merkezi’nde bir seçim buluşması gerçekleştirdik. Buluşmada YDİ Çağrı ile birliktw kampanya destekçisi ve kampanyadan yeni haberdar olmuş katılımcılar da vardı. Köz’ün seçimlerdeki bağımsız tutumundan, adaylık süreci sona erdikten sonra yürüteceği çalışmanın detaylarından konuştuk. Olası bir eylembirliği üzerinde durduk. “Düzen ittifaklarına iki turda da oy yok!” diyen herkesin çıkıp tutum alması gerektiğini vurguladık.

Çalışmamızı değerlendirdiğimizde olumsuz bir tablodan bahsedemeyiz fakat daha iyi bir çalışma örmek mümkündü. Farkında olduğumuz eksikliklerimizi gidermek için adımlar atmayı önümüze koyuyoruz. Bugün herkes Millet İttifakı’na yedeklenmişken Köz’ün akıntıya karşı yürüttüğü bağımsız aday çalışmasının potansiyeli ortada. Bu potansiyeli daha iyi kullanabilmek için önümüzdeki süreci değerlendirmek istiyoruz.

Düzen İttifaklarına İki Turda da Oy Yok!

Rejim Krizine Devrim Son Verecek!

 Beşiktaştan Komünistler