EMEP geçtiğimiz hafta sonu Kürecikliler Derneği’nde kadınların bir araya gelebilmesi adına bir kahvaltı etkinliği düzenledi. Özel sayı ve gazetelerimizle birlikte bu etkinliğe katıldık.
Kahvaltıda söz alarak konuşanlar; Gezi’nin başarılı olamamasını geniş bir kitle tarafından sahiplenilmemesinden, karşımızdaki iktidarın faşizminden kurtulmak gerektiğinden, yerel seçimlerde İyi Parti ve Saadet Partisiyle ittifak yapan CHP yerine HDP’nin tercih edilebilirliğinden, aday olan muhtarlar arasından, bir araya gelerek dernek olarak kimi desteklememiz gerektiği konusunda karar verilmesi gerektiğinden hatta bir aza çıkarmak gerektiğinden bahsettiler.
Aşık Veysel Mahallesi Muhtar adayı Engin Gürbüz söz alarak; aday olduğu proje hakkında konuştu.
Muhtarlık seçimlerinde kurulan halk meclislerinin danışılan değil karar alınan yerler olacağından, muhtarların bu meclislere tabi olup alınan kararları uygulaması gerektiğinden söz etti. Aynı zamanda muhtarlığın gelir kapısı olarak görülmemesi gerektiğinden, muhtarlığın bütün gelirlerinin de kurulacak meclise ait ve meclis denetiminde kullanım yerlerinin belirleneceğini anlattı. Muhtarlık seçimlerinde oyların genellikle tanıdık hemşehri durumu üzerinden verildiğini ve bu tutumdan vazgeçilmesi gerektiğini söyledi. Mecliste alınan kararların şeffaf bir şekilde mahalle halkıyla paylaşılması gerektiğini ve bu projeyi kabul edip buna tabi olanların ayrı ayrı seçime girmesinden yana olmadıkları belirtirken, bu projeyeyi kabul eden adaylarla ön seçime gidilip seçimi kaybedenlerin geri çekilmesi ve kazanan adayı desteklemesi gerektiğini düşündüğünü söyledi. Sadece kendi aday olduğu mahallede değil, 1 Mayıs mahallesinin diğer parçası olan Yenişehir mahallesi gibi diğer mahallelerde de bu projeyle adaylığını açıklayanların da bulunduğu yerlerde desteklenmesi gerektiğini söyleyerek sözlerini bitirdi.
Etkinlikte katılanların kendi aralarında, gezinin neden başarıya ulaşamadığı, birlikte hareket edebilmek için neler yapılmalı, kadınların sorunlarıyla ilgili nasıl çözümler üretilmeli gibi soru ve konuşmaları oldu.
KöZ adına söz alan yoldaş; Gezi’nin muzaffer olamama sebebinin hedef gösterecek ve hedefe kanalize edecek güç ve örgütlülükte bir parti olmamasından kaynaklandığı söyledi. Karşımızdaki iktidarın tek adam diktatörlüğünden kaynaklanan bir gücü olmadığını aksine uzun bir süredir gözle görülen bir güç kaybı yaşadığından bahsetti. MHP ile olan cumhur ittifakına mecbur kalmış, KHK’larla yönetme durumunu sağlamaya çalışan bir iktidarın mı güçlü olduğunu düşüneceğiz diye ekledi. HDP’nin CHP’nin eteklerine dolanmaya çalışmasının bir çözüm olmayacağını, HDP’nin bu tutumdan vazgeçerek geniş bir sol birliktelikle kuracağı kendini de aşan bir blokla bu seçimde yer alması gerektiğini söyledi. Konuşmalarda bahsedilen birliğin kurulacak halk meclislerine katılmakla başlayabileceğinden, Erdoğan-AKP iktidarına karşı eylemli bir mücadele aracı olarak bu meclisleri kullanmak gerektiğini belirtti. Bugün burada bu kadar kadın ve erkek bir aradaysak, kadın sorunu kadınları ilgilendirir gibi burjuvatik söylemlerde bulunmanın ne kadar doğru olacağını söyleyen yoldaş; kadın sorununun siyasi bir sorun olduğunu ve bu siyasi sorununda iktidar sorunu olduğunu söylemek gerek dedi. Nevroz Kürtlerin bayramıdır bırakın kürt hareketleri örgütlesin, 1 Mayıs işçilerin bayramıdır o halde sendikal hareketler bunu örgütlesin demek sınıf mücadelesinin altını oyan hareketlerdir. Tüm bu sorunları ancak birleşik mücadeleyle birlikte örgütlü hareket ederek aşabileceğimizi kabul etmek gerek diyerek sözlerini bitirdi.
Etkinlikten gazete ve özel sayılarımızın dağıtımını yaparak ayrıldık. 

1 Mayıs Mahallesi’nden Komünistler