15 Aralık Cumartesi günü 1 Mayıs Mahallesi Erdal Eren Kültür Merkezi’nde Erdal Eren’i anma etkinliği düzenlendi. Bu etkinliğin çağrısını ise hem EMEP, hem Ataşehir Belediyesi hem de Ataşehir Kent Konseyi yaptı.
EMEP’in kendi düzenlediği gibi çağrısını yaptığı etkinliğe katılımda oldukça yoğundu. Özellikle de CHP’li Ataşehir Belediyesi yöneticilerinin, CHP ilçe yöneticilerinin ve CHP mahalle temsilcilerinin yoğun katıldığı etkinliğe EMEP üyeleri de kalabalık katılmışlardı. Etkinlik salonunun girişine THKO önderlerinden Hüseyin İnan, Deniz Gezmiş ve Yusuf Aslanın idam edilmeden önce ailelerine yazdıkları son mektupları, Erdal erenin posteri ve bir adette darağacı koyulmuştu.
Etkinlikte Erdal erenle ilgili sinevizyon gösterisi yapıldı. Sinevizyonun ardından CHP belediyesi adına bir belediye yöneticisi konuşma yaptı ve konuşmasında belediyeye ve görevinden alınmış olan bir önceki belediye başkanı Battal İlgezdiye böyle bir etkinliğe zemin hazırladıkları için ayrı ayrı teşekkürlerini iletti. Sonrasında CHP milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi’nin gönderdiği mesaj okundu. Daha sonra da, Erdal Erenin okul arkadaşları ve çocukluk arkadaşları konuşma gerçekleştirdiler. Kimi yazar ve şairlerinde konuştukları etkinlikte EMEP gençliği adına da bir konuşma gerçekleştirildi. Etkinliğe gelememiş olan Aydın Çubukçunun mesajı ise video şeklinde yayınlandı. Tüm konuşmaların birkaç tane ortak noktası vardı. Bu ortak noktaların birisi, tüm konuşmaların sonunda Ataşehir Belediyesine ve belediye başkanlarına bu kültür merkezini açtıkları Erdal’ın adını yaşattıkları için teşekkür edilmesiydi. Bir diğer ortak nokta ise, Erdal’ın masumiyet karinesi ve bunun temiz olduğuydu. Bir diğer ortak nokta da, bu konuşmaların hiç birisinde Erdal Eren’in bir TDKP militanı olduğunun ifade edilmemesiydi. Tüm bu ortak noktaların olduğu konuşmaların ardından etkinliğe katılan farklı kurum ya da siyasetlerden gelenlere herhangi bir söz hakkı tanınmadan etkinlik sonlandırıldı.
Evet Erdal Eren’i bir CHP Belediyesi ile ve onun gölgesi altında, onun partisine yada örgütlülüğüne hiç değinmeden devrim sosyalizm sloganlarıyla andılar.
Erdal Eren nasıl anılmalıdır?
Sadece Erdal Eren değil hiçbir devrimci böylesi bir anmayı hak etmemektedir. Düzen partilerinin gölgesi altında onlara prim kazandıracak bir pozisyonda ise asla tutulmamalıdırlar. Erdal’ın bir yoldaşının hesabını sormak üzere bir eyleme katıldığı doğrudur ve Erdal bu hesabı sorma cüretini göstermiştir. Bu bakımdan Erdal masumiyetliği üzerinden değil tıpkı Nurhak’ta bu devletin ordusunun askerleriyle çatışmada düşen THKO militanları olan Sinan Cemgiller gibi, mücadeleleriyle anılması gerekir. Böylesi bir anma da, elbette düzen partilerinin eteklerinden tutanların ellerini yakacaktır, bu yüzdende Erdalları kütüphane adlarıyla, ya da kültür merkezi adlarıyla yaşatmayı tercih etmektedirler. Sadece Erdal’ı değil, sınıfsız sömürüsüz bir dünyayı kurmak için mücadele yürütürken yitirdiğimiz tüm devrimcileri, onların mücadelelerine yakışır bir şekilde anmak ve onları düzen partilerine alet eden reformistlerin elinden almak elbette komünistlerin boynunun borcudur. Bu borcu ise ancak ve ancak, komünist partiyi inşa edip, komünist bir dünyayı kurduğumuzda ödeyebileceğiz ve and olsun ki bu borç ödenecek.

Devrim İçin Düşenler Kavgamızda Yaşıyor!
1 Mayıs Mahallesi’nden Komünistler