Tunceli Malazgirt’te girdikleri çatışmada 27 Ocak 1994 günü yaşamanı yitiren TDKP şehitlerinden Erdal Eroğlu’nun mezarlıkta yapılan anmasına katıldık. Çalışma yürüttüğümüz mahallede her yıl mezarı başında Erdal Eroğlu anması yapılıyor. Mezarı başında yapılan her yıl anmayı ailesi gerçekleştiriyor. Her sene olduğu gibi programa başlamadan önce kaybettiğimiz devrimcileri anarak programa başlandı. Anmaya, bu yıl EMEP, HDP, KÖZ, Birleşik İşçi Hareketi, Limter-İŞ Sendikası ve Erdal Eroğlu’nun arkadaşları, ailesi katıldı.

Eroğlu ailesi adına söz alan Zöhre Evren ise şunları söyledi: “Erdal abim inandığı mücadelenin şehidi oldu. Çıktığı yolda bu sonucu bilerek mücadele eden biriydi. İnandığı dava için evden çıktı ve mücadeleye katıldı. Hepinize aile adına ve kendi adıma burada olduğunuz için teşekkür ediyorum.’’

HDP Tuzla İlçe Eş Başkanı; “ Erdal Eroğlu şahsında tüm şehitleri anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.” dedi.

EMEP “Erdal yoldaş sürecin en ağır olduğu zamanda TDKP adına, bu mahallede görev aldı. Kürdistan coğrafyasında yaşanan soykırıma, katliama karşı oradaki halkın örgütlülüğünü ve mücadelesini büyütmek ve Dersim’in, Diyarbakır’ın köylerinde dolaşırken, başta zindanlardaki devrimcilerin kurtulması için mücadele etmişlerdir. Şimdi sıra bizde. Bizler de bu mücadeleyi fabrikalardaki direnişlerden tutalım, mahalle ve semtlerdeki örgütlülüğe kadar ilmek ilmek örüyoruz. Onların mücadelesi bizlere ışık tutuyor. Yolumuzu aydınlatıyor.” dedi
Birleşik İşçi Hareketi adına “Erdal Eroğlu’nun devrimci ruhuyla yeni işçi direnişlerinde faşizme ve diktatörleriyle mücadele devam ediyoruz. Yeni baharlarda buluşacağız. Anıları mücadelemize ışık olacak.” denildi.

KöZ’ün arkasında duran komünistler olarak söz alarak şunları ifade ettik: “Erdal Eroğlu şahsında tüm devrim mücadelesinde şehit düşenleri anıyorum. Baböf’ten bu yana devrimcilerin iddia ettikleri bir şey vardır: Proletaryanın iktidara geçip bu iktidarı alması. Kürdistan’da dört parçada işgal altında duran coğrafyanın özgürlüğe kavuşması için mücadele eden Eroğlu’nu saygıyla anıyoruz. Devrimciler ölür, ölmeyen tek şey devrim mücadelesinin kendisi, bugün devrimcilerin ortak mücadeleyle ortak bir hat ile sol blokla mevcut olan sisteme karşı mücadele etmesi Erdal Eroğlu’nun çıkmış oldukları yolda proletaryanın iktidarına doğru, komünizm davasına doğru devrimci bir hatta bu devletlerin yıkılması için mücadele edeceğimizi ve bunu bir görev alarak gördüğümüzü bir kere daha anıyoruz.”

Yaşasın Komünistlerin Birliği

Anadolu Yakasından Komünistler